fot. Pexels.com

Bycie rodzicem to cudowny okres w życiu, jednak wiele osób po pewnym czasie chce już wrócić do pracy. Czasami ze względów finansowych, czasami po prostu dlatego, że lubią oni swój zawód i pragną się rozwijać. Czy pogodzenie tych dwóch rzeczy jest możliwe? Oczywiście! Podpowiadamy, jak wdrożyć się w ten tryb życia.

5. Sprawiedliwy podział obowiązków

Powrót do pracy będzie o wiele łatwiejszy z pomocą oraz wsparciem partnera. Postarajcie się jak najlepiej przygotować do czekającej was nowej sytuacji. Na spokojnie ustalcie – kto będzie zajmował się opieką podczas twojej pracy? Czy wolicie zdecydować się na żłobek lub przedszkole, opiekunkę czy poprosicie o pomoc kogoś z rodziny? A może jedno z was zdecyduje się wciąż zostać w domu?

Po ustaleniu tej najważniejszej decyzji dobrze też dogadać się co do reszty obowiązków, szczególnie jeśli teraz oboje będzie pracować. Wymyślcie również plan na sytuacje awaryjne, na przykład: kiedy dziecku zdarzy się zachorować, które z was pójdzie na zwolnienie lekarskie? Ustalenie takich rzeczy wcześniej da wam większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

4. Planuj swój czas

Zainwestuj w dobry notatnik lub kalendarz i postaraj się mieć jak najwięcej kontroli nad swoim czasem. Przypisuj wypełnienie danych obowiązków na konkretny dzień, zarówno tych domowych, jak i zawodowych. Jeśli wiesz, że danego dnia będzie dużo do zrobienia – przygotuj sobie wcześniej przekąski dla nowoczesnej mamy. Taki kalendarz to także dobry trik psychologiczny. Dzięki niemu na pewno poczujesz się pewniej i nabierzesz przekonania, że (prawie) wszystko masz pod kontrolą. 

fot. Pexels.com

3. Planuj posiłki

To pomoże ci zaoszczędzić nie tylko wspomniany już czas, ale także wiele stresu, a nawet pieniędzy. Najlepiej wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym idziesz na zakupy. Wcześniej sporządź jadłospis na nadchodzące siedem dni, a zaraz po nim listę produktów, których będziesz potrzebować w przeciągu tego czasu. Taką notatkę koniecznie zabierz ze sobą do sklepu i postaraj się kupować to, czego naprawdę potrzebujesz (dzięki temu będziesz lepiej kontrolować swoje wydatki). Zakupy na cały tydzień sprawią, że unikniesz codziennego chodzenia do sklepu (co przecież też wymaga czasu!) oraz nie będziesz codziennie zastanawiać się, co by tu ugotować.

Jeżeli myśl o planowaniu posiłków na cały tydzień cię przytłacza, nie martw się! Bez problemu znajdziesz w internecie wiele przepisów dla nowoczesnej mamy. Możesz zainspirować się chociażby listą 10 najlepszych przepisów dla całej rodziny

fot. Pexels.com

2. Troszcz się również o siebie

Przy natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o sobie i swoich potrzebach. Szczególnie jeśli jednym z nich jest opieka nad małym dzieckiem. Pamiętaj jednak, że twoja pociecha potrzebuje nie tylko zaangażowanych i pracowitych, ale także szczęśliwych rodziców. Jeśli będziesz w ciągłym stanie przemęczenia i frustracji, bardzo możliwe, że ucierpią na tym zarówno maluch, jak i kariera.

Pamiętaj o swoich zainteresowaniach i pasjach oraz o rzeczach, które po prostu sprawiają ci przyjemność. Możesz chociażby wyszukać w internecie ćwiczenia dla pracujących matek, aby w ciągu dnia trochę się poruszać i dostarczyć swojemu organizmowi endorfin.

Postaraj się znaleźć chwilę na przeczytanie przynajmniej kawałka tej książki, która już od dawna czeka na ciebie na półce lub obejrzenie filmu, o którym wszyscy teraz rozmawiają. Idź na spacer, pobiegaj, zatańcz – utrzymanie kondycji pracującej mamy jest ważne również ze względu na psychicznie dobre samopoczucie.

1. Nie bój się prosić o pomoc

Początki bywają trudne” – to coś, co słyszymy od dziecka. I nic dziwnego, bo przecież to prawda! Każda dorosła osoba doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Naprawdę.

Nikt nie oczekuje od ciebie, że magicznie z dnia na dzień dowiesz się, jak gospodarować każdą wolną (i zajętą zresztą też) chwilą, obiad zawsze będzie różnorodny, ciepły i podawany o tej samej godzinie, a dziecko nigdy nie będzie marudne i płaczliwe. Wszyscy doskonale to rozumieją. Osoby z twojego najbliższego otoczenia także.

Nie ma więc nic złego w tym, że łącząc pracę z rodzicielstwem, czasami będziesz potrzebować pomocy. Szczególnie na początku! Nie bój się zadzwonić do rodziców, teściów czy przyjaciół – robisz coś niesamowitego, ale nie musisz robić tego sama. Jeśli komuś na tobie zależy, to na pewno z chęcią przyniesie ci obiad, popilnuje chwilę dzieci czy nastawi pranie. Ty odwdzięczysz się kiedy indziej, gdy twoje życie nieco się już ustabilizuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here