fot. Pexels.com

Zarówno praca, jak i wychowywanie dziecka to zajęcia, które wymagają wiele naszego czasu i uwagi. A co dopiero obie te rzeczy naraz! Jak w takim wypadku znaleźć czas, żeby zatroszczyć się o siebie, swoje potrzeby i swoją kondycję?

Znalezienie czasu – czy to możliwe?

Nic dziwnego, jeśli czasami wydaje ci się, że w swoim harmonogramie dnia po prostu nie masz gdzie zmieścić ćwiczeń czy uprawiania sportu. W końcu robisz codziennie naprawdę bardzo dużo! I to przecież najlepiej, jak umiesz. Już samo pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka to nie lada wyzwanie. Nie obwiniaj się więc, jeśli twoje dążenie do poprawy kondycji będzie nie tak regularne i intensywne, jak na początku zakładałaś.

Istnieją jednak sposoby, aby wygospodarować sobie jak najwięcej czasu na aktywność fizyczną nawet przy tak intensywnym trybie życia, jakie mają pracujące mamy.

Jednym z nich jest ćwiczenie razem z dzieckiem. Możecie robić to wspólnie, możesz także zająć się sobą, podczas gdy twoja pociecha je, bawi się lub ogląda bajkę. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładów ćwiczeń dla dziecka i rodzica, przygotowanych w taki sposób, żeby mogli wykonywać je wspólnie.

Innym ciekawym sposobem będzie rozłożenie aktywności ruchowej w ciągu dnia. Pomyśl tylko – kiedy ostatni raz miałaś godzinę tylko dla siebie? Może być z tym trudno. A dziesięć minut? O to już zdecydowanie łatwiej. Praktycznym rozwiązaniem może być więc podział aktywności ruchowej na bloki. Większość ćwiczeń dla pracujących matek wystarczy wykonywać przez kilkanaście minut. Możesz na przykład rano zatroszczyć się o mięśnie brzucha, po południu o nogi i pośladki, a wieczorem zrobić dla siebie coś jeszcze innego. Wybór należy do ciebie – kto inny zna tak dobrze twój rytm dnia i ulubione ćwiczenia? 

fot. Pexels.com

Wykorzystaj każdą chwilę

Pomyśl, kiedy jeszcze możesz mieć czas chociażby na brzuszki czy przysiady – może na przykład podczas wieczornego oglądania serialu? W jaki sposób docierasz z domu do pracy i z pracy do domu? Czy masz możliwość zamienienia samochodu na rower? Takie i inne pytanie warto sobie zadać, jeśli pragniesz dodać do swojej codziennej rutyny trochę więcej aktywności fizycznej. W końcu nie musimy codziennie dawać sobie wycisku, żeby poprawić naszą kondycję. Czasami warto zacząć od drobnych zmian w naszej rutynie.

Jeśli jednak jesteś typem osoby, która w stu procentach poświęca się nowym postanowieniom, warto rozważyć zakup karnetu na siłownię całodobową, jeśli taka znajduje się w twojej okolicy. Idąc do niej, będziesz mieć pewność, że nic nie będzie cię rozpraszać – to czas tylko i wyłącznie dla ciebie i twojego ciała. Całodobowa dostępność sprawi zaś, że o wiele łatwiej będzie połączyć chodzenie na siłownię z resztą obowiązków, które przecież są bardzo wymagające czasowo. 

fot. Pexels.com

Odpowiednia dieta

Oczywiście, aktywność fizyczna jest najważniejsza, jeśli chodzi o poprawę kondycji. Jednak, idąc za ciosem, nie zaszkodzi, jeśli zaczniesz zwracać większą uwagę na to, co jesz.

Nadmiar obowiązków i niewystarczająca ilość wolnego czasu to coś, z czym musi mierzyć się chyba każda pracująca mama. Taki tryb życia sprzyja podjadaniu, spożywaniu szybkiego, „śmieciowego” jedzenia i braku regularności w posiłkach. Są jednak sposoby, aby temu zaradzić.

Po pierwsze, postaraj się planować posiłki na cały tydzień. Zaoszczędzi ci to sporo czasu (idąc do sklepu z przygotowaną listą ze wszystkimi produktami, których będziesz potrzebować w ciągu następnego tygodnia, unikniesz potrzeby chodzenia na zakupy co drugi dzień po brakujące rzeczy) i da większą kontrolę nad tym, co jesz. Zaplanuj jadłospis tak, aby było smacznie, zdrowo i wartościowo. Pomoże ci w tym na przykład 10 najlepszych przepisów dla całej rodziny, a także wiele innych pomysłów i wskazówek, które można znaleźć w internecie. Przepisy kulinarne dla nowoczesnej matki mogą być nieco inne niż te, których używały nasze babcie, najczęściej zajmując się jedynie domem. Warto poznać nowe rozwiązania i dostosować je do naszego trybu życia.

Oczywiście, nawet najlepiej skomponowane menu nie sprawi, że już nigdy nie będziesz podjadać w ciągu dnia i jeść tylko pełnowartościowe, zaplanowane posiłki. Twoje życie jest przecież pełne niespodzianek, nieplanowanych zdarzeń i tak naprawdę nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądał twój dzień. Czasami po prostu trzeba zjeść coś na szybko. Na szczęście nie muszą być to jednak batony czy chipsy, istnieje bowiem wiele zdrowych przekąsek dla nowoczesnej mamy.

Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here