fot. Pexels.com

Dzieci, które nauczyły się czytać, potrzebują ćwiczyć regularnie tę bardzo przydatną w życiu umiejętność przy pomocy książek. Będących jednocześnie będą dla nich interesujące i nie będą bezwartościowe ani ogłupiające. Które z nowych pozycji na rynku możemy w ten sposób zakwalifikować?

Co kupować naszym pociechom?

Jednym z największych skarbów, jakie mają w sobie dzieci, jest ciekawość świata. Dorośli zazwyczaj z biegiem lat utracili ją. Często obojętniejąc na niezwykłość dziejących się dookoła nich zjawisk lub pogrążając się z cynizmem. Dlatego tak wiele osób wśród najradośniejszych doświadczeń, jakie przyniosło im rodzicielstwo, wymienia dostrzeganie na nowo tego co piękne i ciekawe w zwykłych wydarzeniach. Składających się na codzienność, a nawet zwykłych przedmiotach takich jak stojące na ulicy drzewo czy przejeżdżający obok samochód. Ważnym elementem zaspokajania ciekawości świata są książki. Rolą rodzica jest tu umiejętne podsuwanie swojemu dziecku lektur, które będą odpowiadały na jego pytania i pomagały mu stawiać w odpowiedni sposób kolejne. Wśród wielu pozycji szczególnie pomocne mogą być tu książki dla małego odkrywcy czy wielopłaszczyznowo rozwijające książki jako pomoce naukowe

fot. Pexels.com

Najciekawsze propozycje wśród nowości

„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

Gdy przejrzymy lektury szkolne w podstawówce, naszą uwagę zwróci z pewnością zaskakująco „dorosły” autor jednej z pozycji przeznaczonych już dla klas I-III – Leszek Kołakowski. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” to króciutka (liczy sobie ledwie 36 stron) książeczka, którą słynny polski filozof napisał dla swojej córki, gdy ta była małym dzieckiem. Kołakowski jak mało który autor nadaje się do rozbudzania i ukierunkowywania dziecięcej ciekawości świata. PRLowska cenzura nie dopuściła do jej publikacji, ale w bardziej sprzyjających warunkach książeczka zyskała wielką popularność. Wydanie z 2020 roku już kolejne jej wznowienie. 

„Lukrecja i dziwny świat dorosłych”

To kolejna, świeżutka pozycja autorstwa Francuzki Anne Goscinny. Tak, to nazwisko nieprzypadkowo coś nam mówi. Anne to córka słynnego René, autora serii książek o Mikołajku, na których wychowały się tysiące w Polsce i miliony na całym świecie. O ile Mikołajek koncentrował się w oczywisty sposób na świecie dorastających chłopców. O tyle Lukrecja jest jego odpowiedniczką w świecie dziewczynek. I to zupełnie współczesnych, bo akcja dzieje się już w naszych czasach. Anne Goscinny daje radę udźwignąć nazwisko swoje ojca, tworząc świat zabawny, ciepły i autentyczny. W 2021 roku kolejny tomik stale rozwijanych przygód Lukrecji możemy kupić także nad Wisłą i Odrą.

fot. Pexels.com

„Przygody Emila ze Smalandii”

Jeśli jest ktoś, kto miał niezwykły dar tworzenia książek dla dzieci, to było to Astrid Lindgren. Emil ze Smalandii to najsłynniejszy bohater szwedzkiej autorki obok postaci ze znajdujących się na liście lektur obowiązkowych dla szkoły podstawowej „Dzieci z Bullerbyn”. To niesłychany rozrabiaka i urwis, wpadający na najróżniejsze dzikie pomysły w rodzaju wciągnięcia swojej młodszej siostrzyczki na maszt. Co może wyrosnąć z małego Emila, który zdaje się mieć w sobie niespożyte pokłady energii do psot i zabaw? Zebrane w 2021 roku w jednym tomiku opowiadania Astrid Lindgren zainteresują każde dziecko, a zwłaszcza te bardziej narwane. Mocną stroną pozycji są też klasyczne, oryginalne ilustracje autorstwa Björna Berga.

Seria „Mali WIELCY”

To bestsellerowa seria ciesząca się ogromnym powodzeniem w Polsce i na całym świecie. Składają się na nią kolejne króciutkie – około trzydziestu stron. Tomiki opowiadające o dzieciństwie znanych postaci, które mogą zainteresować i zainspirować nasze pociechy. W jej ramach znajdziemy opowieści o małej pisarce Astrid Lindgren, którą dzieci będą kojarzyć skądinąd, małej aktorce Audrey Hepburn, ale też na przykład małym Stevie Jobsie, twórcy Apple’a – do zestawu z tą ostatnią nadadzą się książki o programowaniu dla dzieci. Dodatkowo w zależności od zainteresowań i zdolności naszych pociech możemy dobrać im bohaterów, którzy mogą nakierować ich na własną ścieżkę i pomóc osiągać sukcesy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here