Książki mogą być znakomitym środkiem do uzupełnienia wiedzy naszych pociech. Na rynku znajdziemy dziesiątki propozycji lektur systematyzujących ich wiadomości i zwiększających ich zainteresowanie nauką.
Jakie książki przydadzą się dziecku przy nauce?
W księgarniach czekają na nas najrozmaitsze książki dla dzieci, których rodzaje możemy liczyć w dziesiątkach, a tytuły w tysiącach. Warto nauczyć się w przemyślany sposób dobierać spośród nich te, które rzeczywiście mogą być w ten czy inny sposób pożyteczne dla naszej pociechy. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj lektury szkolne w podstawówce – one w oczywisty sposób będą mu potrzebne na zajęciach. Nie chcemy jednak przecież, by nasze dziecko nauczyło się poprzestawać na robieniu tego, do czego ktoś go zmusza. Dzieci, które wszystkie kolejne otaczające ich przedmioty i zjawiska spotykają po raz pierwszy, są w naturalny sposób ciekawe świata.
Warto od małego zaspokajać ich zainteresowanie, dzięki czemu ich pęd do rozwoju i coraz bardziej samodzielnych poszukiwań będzie tylko wzrastał. Świetną pomocą mogą tu być książki dla małego odkrywcy. Dobrym pomysłem jest także podsuwanie dziecku już we wczesnym wieku ścieżek, które rozwiną go na wielu płaszczyznach, a potencjalnie mogą dać świetny start w przyszłość. Tu bardzo interesującą opcją będą specjalnie przygotowane już z myślą o 8-9-latkach książki o programowaniu dla dzieci. Jakie jeszcze książki jako pomoce naukowe będą najlepszym wsparciem dla rozwoju naszego maleństwa?
Książki wspomagające naukę – kilka propozycji
Beata Ostrowicka – Elementarz przyrodniczy
To solidna propozycja dla dzieci, które uczą się czytać. Mogą zaczynać obcować z tą książką również zanim opanują literki dzięki niezwykle ładnym. Interesującym i zarazem realistycznym ilustracjom, przedstawiającym przebogaty, niezwykle różnorodny świat przyrody. Natura jest rzeczą, która mniej lub bardziej fascynuje każde dziecko. Drzewa, niebo, kwiaty wydają się skrywać ogrom tajemnic, które tylko czekają na odkrycie i wyjaśnienie. Ta książka jest nie tylko bardzo dobra w swojej podstawowej roli, jako elementarz, ale również wspomaga przyswajanie podstawowych wiadomości z dziedziny biologii czy geografii. Świetnie wymyślone połączenie, które autorka zawarła w ponad dwudziestu opowiadaniach, działa w dwie strony.
Informacje o świecie natury zainteresują dziecko poznawaniem liter, a gdy już weźmie się za czytanie, tym łatwiej i chętniej będzie zdobywać wiedzę przyrodniczą przeznaczoną do nauki w klasach I-III. Nasza pociecha znajdzie tu wplecione w tekst informacje na temat pór roku, krajobrazów Polski. Zależnościach między wodą i powietrzem a życiem na Ziemi czy ochrony środowiska.
Anna Michalak, Maria Szart – Skąd się bierze… To wszystko, z czego korzystamy na co dzień
To przygotowany przez polskie autorki znakomity przewodnik po świecie techniki. Jak sam tytuł wskazuje, chodzi o te wszystkie nowoczesne urządzenia, nad którymi kompletnie się nie zastanawiamy, gdy używamy ich na co dzień. Dla żądnego wiedzy dziecka mogą być one niezwykle ciekawe i zastanawiające. Dzięki książce „Skąd się bierze…” rodzicom łatwiej będzie objaśnić zainteresowanej pociesze działanie wiatraka, pociągu, komputera, żarówki czy pompy wodnej. Może któreś odpowiedzi trafią do niej na tyle, że kiedyś sama zapragnie zajmować się dziedziną z nimi związaną?
Catherine Ripley – Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata
Ta książka również zawiera mnóstwo odpowiedzi na temat otaczającej nas rzeczywistości, w jednym miejscu zbierając te dotyczące najróżniejszych dziedzin. To prawdziwy skarb, z którego możemy czerpać w wielu sytuacjach. Co ciekawe, autorka przygotowując kolejne wersje swojej książki zaczęła w końcu dostawać mnóstwo listów od małych czytelników, którzy przesyłali jej swoje własne frapujące ich pytania. Później Ripley zaczęła spotykać się z nimi w szkołach i bibliotekach. Twarzą w twarz rozmawiać o tym, co najbardziej ich ciekawi. Mamy więc do czynienia z książką jedyną w swoim rodzaju, sporządzoną na podstawie wielu lat kontaktów z setkami maluchów.