Co wypić zamiast herbaty przy śniadaniu?
Duża część Polaków deklaruje, że nie wyobraża sobie śniadania bez kubka gorącej herbaty. Czy jest to jednak dobra praktyka? Jeżeli nie, to, czym zastąpić ją w naszym porannym rytuale?
Czy powinno się pić herbatę o poranku?
Wiele informacji wskazuje na fakt, że nie powinno się sięgać po herbatę o poranku? Dlaczego? Zanim przygotujemy śniadanie, najpierw pijemy ciepły i aromatyczny napój. Jest to błąd. Pita na czczo herbata podrażnia błony śluzowe żołądka. W konsekwencji możemy odczuwać nudności, mdłości i bóle brzucha. Z kolei pita w trakcie posiłku zakłóca metabolizm przez spowodowanie nierównowagi pomiędzy kwaśnymi i zasadowymi substancjami w żołądku. Ponadto, ma działanie moczopędne i usuwa wodę z naszego organizmu. Osoby, które zmagają się z zaburzeniami magazynowania wody w organizmie, mogą stwierdzić, że to dobra właściwość. Ale! Po wybudzeniu się ze snu jesteśmy odwodnieni, dlatego po wypiciu naparu możemy czuć znużenie, zmęczenie i apatię. W takim razie, po jakie napoje sięgać, aby czuć się dobrze o poranku?
Po jakie napoje sięgać?
Po przebudzeniu zalecane jest wypicie szklanki wody. Jest to najbezpieczniejsza opcja do picia na czczo. Rozbudza organizm, usuwa senność oraz pobudza metabolizm. Aby zachować dobre samopoczucie po wodzie, dobrze sięgnąć po zdrowie śniadanie. Wybierzmy posiłek bez kanapek lub wybierajmy lekką i zdrową podstawę jak chleb irlandzki na mące orkiszowej. Do tego bogate w składniki odżywcze pasty śniadaniowe lub hummus i alternatywa dla jajecznicy, czyli tofucznica. Nadal jednak nie wiemy, co możemy wypić do tak smakowitego śniadania.
Soki – tylko naturalne i z owoców
Soki są bardzo dobrym pomysłem. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Instytutu Żywności i Żywienia mogą być jedną z niezbędnych dawek owoców i warzyw, którą należy dostarczyć organizmowi każdego dnia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Musi zawierać 100% owoców. Nie może w nim się znaleźć nic poza nimi. Skandaliczna jest obecność cukrów, a tym bardziej syropów glukozowo-fruktozowych, czy barwników. Najlepiej samemu wyciskać soki. Mamy wtedy pewność ich składu i pochodzenia. Należy jednak unikać soków cytrusowych na pusty żołądek. Mogą powodować podrażnienia błony śluzowej. Wystarczy rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:1 w przypadku osób z nadkwaśnością lub 2:1, kiedy nie borykamy się z żadnymi dolegliwościami żołądkowymi.
Herbaty i napary ziołowe – najlepsza opcja o poranku?
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia ciepłego naparu. Skoro herbata i tym bardziej kawa nie są odpowiednie, możemy wypić szklankę gorącej wody z imbirem i cytryną lub wypróbować herbaty i napary ziołowe. Lepiej wybierać liściaste opcje, ponieważ zioła upakowane w torebki ekspresowe często pochodzą z niewiadomych upraw i zawierają substancje niekorzystne dla zdrowia.
Napary ziołowe są łagodne dla żołądka, a każde zioło ma liczne właściwości, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Poza tym przyspieszają metabolizm i dają energię na cały dzień. Na przykład napar z kopru włoskiego działa odprężająco oraz ma zbawienny wpływ na trawienie. Dodatkowo wspiera procesy myślowe, koncentrację i pamięć. Jeżeli czeka nas stresujący dzień w pracy lub szkole, warto skorzystać z jego właściwości. Osobom, którym zależy na odkwaszeniu organizmu, mogą sięgnąć po pokrzywę, ostropest plamisty i złocień maruna. Nastolatkowie borykający się z trądzikiem, każdego poranka mogą zadbać o swoją cerę, pijąc wywar z szałwii, mniszka, czy fiołka trójbarwnego. Z kolei jesienią i zimą często chorujemy, dla odporności warto wypić miętę, tymianek, czy prawoślaz.
Korzystając z dobroczynnego działania ziół, możemy zyskać zdrowie, dobre samopoczucie oraz zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Pamiętajmy, aby wybierać mieszanki z zaufanych sklepów, najlepiej tych, które oferują ekologiczną żywność.