Hummus to pasta, która przywędrowała do nas z Bliskiego Wchodu. To aromatyczna, pyszna i bogata w cenne składniki mineralne przekąska. Jak przygotować ją w domu?
Dlaczego warto jeść hummus?
Hummus to pasta z ciecierzycy, która jest uwielbiana przez miliony osób na świecie. Doskonale komponuje się z pieczywem, np. chlebem irlandzkim. Osoby, które preferują śniadania bez kanapek, mogą go zjeść z warzywami, np. marchewką, ogórkiem, czy selerem naciowym pokrojonymi w słupki. Jest to również świetny dodatek do wrapów, które można zabrać ze sobą do pracy lub szkoły.
Hummus to król past śniadaniowych, domówek, imprez oraz przyjaciel wegan i wegetarian. Wraz z tofucznicą stanowi ulubioną bezmięsną alternatywę śniadań wielu osób.
Jakie właściwości ma hummus?
-
- Hummus obfituje w błonnik pokarmowy, który wspomaga dietę. Dzięki spożywaniu ciecierzycy złogi zalegające w jelitach są usuwane, a tym samym szybciej działa nasz metabolizm.
- Zapewnia długie uczucie sytości, dzięki temu nie sięgamy po niezdrowe przekąski i obniżamy poziom cukru we krwi.
- Witamina K zawarta w humusie wspomaga krzepnięcie krwi oraz sam układ krwionośny. Ponadto jej niedobór przyczynia się do bolesnych miesiączek.
- Jest niezbędny w diecie bezmięsnej – dzięki zawartości pasty sezamowej, w paście tej znajduje się wiele tłuszczy oraz żelaza, które chroni wegan przed anemią.
- Obniża cholesterol – hummus składa się z ciecierzycy, czyli rośliny strączkowej. Wykazują one działanie stabilizujące wysokość cholesterolu oraz niwelowanie jego niekorzystnej odmiany.
Jak przygotować hummus?
Istnieje multum przepisów na hummus. Na początku, warto poznać klasyczny przepis, a później przejść do eksperymentowania z różnymi, ulubionymi dodatkami.
Klasyczny hummus – tradycja z Bliskiego Wschodu
Do przygotowania klasycznej wersji hummusu potrzebujemy:
- ciecierzycę (całą puszkę lub 400 g ugotowanej)
- łyżeczkę soku z cytryny
- ząbek czosnku
- 5 łyżek pasty sezamowej (tahini)
- łyżeczkę kminu rzymskiego (mielonego)
- łyżkę oleju sezamowego lub oliwy
- sól i pieprz
- opcjonalnie garam masala
Przystępujemy do działania! Ciecierzycę odsączamy i umieszczamy w misce, dodajemy do niej kilka łyżek zalewy lub wody, która została nam z gotowania. Zaczynamy miksowanie. Kolejno dodajemy resztę składników, ciągle blendując. Dodatkowo jeżeli pasta jest ciągle sucha i krucha, wlewamy więcej zalewy. Całość przekładamy do miseczki i posypujemy papryką w proszku, świeżą natką pietruszki – drobno pokrojoną lub ulubionymi przyprawami.
Zaproś wiosnę na talerze – zielony hummus
Zielony hummus prezentuje się nieziemsko! W towarzystwie kolorowych warzyw zachęci do jedzenia nawet największego niejadka. Jak przygotować ciekawą i barwną przekąskę?
- szklanka surowej ciecierzycy lub puszka gotowej
- 4 łyżki tahini
- 4 łyżki oliwy
- ząbek czosnku
- dwie szklanki szpinaku
- szklanka pietruszki
- sok z cytryny (z jednej sztuki)
- około 2 łyżek syropu klonowego/miodu
- sól
Jeżeli decydujemy się na surową ciecierzycę, przed przystąpieniem do przygotowań, należy ją wymoczyć w wodzie przez całą noc, a następnie ugotować. Dopiero po wystudzeniu możemy zabrać się za hummus.
Całość przygotowujemy tak samo jak w przypadku klasycznego hummusu. Dodatkowo kompozycję można wzbogacić o łyżeczkę przyprawy garam masala, która nada całości bliskowschodniego klimatu. Opcjonalnie do hummusów sprawdza się także curry.
Jeżeli chcemy stworzyć swój ulubiony hummus. Zamiast szpinaku możemy dodać buraki, pomidory suszone, paprykę pieczoną, a nawet spróbować słodkich wersji z mango! Jeżeli pokochamy hummusy, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie pasty tahini. Do jej przyrządzenia wystarczy szklana sezamu miksowana z olejem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co wypić zamiast herbaty przy śniadaniu, odwiedź artykuł i sprawdź, jakie napoje mogą zapewnić dawkę witamin na cały dzień. Przekonaj się, jakie właściwości mają ziołowe napary!