Jeśli jest coś, co należy wzmacniać u naszej pociechy, to jest to ciekawość świata. Starannie przygotowane mądre książki pomogą dziecku odnaleźć w nim swoją własną drogę. Nauczą zadawać właściwe pytania i skutecznie szukać na nie trafnych, satysfakcjonujących odpowiedzi.
Ciekawość świata – skarb, z którym przychodzi się na świat
Dla każdego, kto zostaje po raz pierwszy rodzicem, małe dziecko stanowi niesamowity cud. Jest coś niezwykłego w patrzeniu na żywą istotę, której właśnie my daliśmy życie oraz w odnajdywaniu w niej cech swoich i jej matki lub ojca. Podobnie dziecko reaguje na świat jako taki. Mimo wszystkich wbudowanych instynktów i odruchów każda kolejna spotykana przez nie rzecz jest czymś nowym, niezrozumiałym, a przez to ciekawym, czasem nawet fascynującym. Dla dziecka świat składa się z zagadek, na które szuka odpowiedzi. Oczywiście naturalnym pierwszym wyborem przewodnika po nim są oczywiście rodzice.
Tę ciekawość świata warto podtrzymywać i rozwijać w dziecku nie tylko dlatego, że wychwalają ją najmądrzejsze lektury szkolne w podstawówce, takie jak „Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Dziecko to dla rodziców szansa, by odświeżyć się, na nowo zacząć dostrzegać piękno i budzić w sobie zainteresowanie zwykłymi przedmiotami otaczającymi nas na co dzień. Przede wszystkim jednak dla naszych pociech to szansa, by na całe życie nauczyć się odnajdywać radość w powiększaniu swojej wiedzy. Ze swojej strony możemy pomóc między innymi podsuwając im odpowiednie, uwrażliwiające książki dla dzieci, jak również tłumaczące świat i rozwijające intelekt książki o programowaniu dla dzieci czy książki jako pomoce naukowe. Jakie będą najlepsze książki dla małego odkrywcy?

Te książki mogą pomóc naszemu małemu poszukiwaczowi
Christina Braun, Ute Diehl. Moje pierwsze eksperymenty. Małe eksperymenty z wielkim skutkiem
To książka, która pomoże rodzicom zachęcić nawet najmłodsze dzieci do zadawania kolejnych, coraz bardziej przemyślanych pytań na temat zasad rządzących rzeczywistością – bo będzie w stanie dawać na nie odpowiedzi. Znajdziemy w niej wiele propozycji prostych eksperymentów, które rozbudzą ciekawość dziecka i rozwiną jego wyobraźnię. Dotyczą one najróżniejszych dziedzin – techniki, kolorów, żywiołów, dźwięku, zwierząt, roślin… W praktyczny sposób podzielono je na cztery kategorie wiekowe, od pierwszego po szósty rok życia.

Dominic Walliman. Profesor Astrokot odkrywa Kosmos
To świetna, bogato ilustrowana książka, która pomaga przybliżyć naszej pociesze tajemniczy świat Kosmosu. Małe dziecko może w pierwszej chwili czuć się przytłoczone i zaniepokojone wobec wizji niewiarygodnie rozciągającego się Wszechświata. Z drugiej strony to tylko jedna z wielu informacji, jakie otrzyma, więc czy naprawdę będzie to bardziej niezwykłe niż opowieść o tym, że kiedyś na świecie żyły dinozaury? Dzięki przystępnej wędrówce z sympatycznym i mądrym zwierzakiem, profesorem Astrokotem. Przede wszystkim dziecko zainteresuje się Kosmosem i pozna odpowiedzi na wiele narzucających się małemu odkrywcy. Gdzie szukać cywilizacji pozaziemskich? Czy na innych planetach możemy znaleźć diamenty?
Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński. Mapy – obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata
To kapitalna pozycja dla wszystkich dzieci, które zadają pytania o odległe krainy i ludzi, którzy w nich żyją. Dla dziecka różnorodność kultur, języków i obyczajów może być czymś fascynującym. Dzięki tej przystępnej, bogato ilustrowanej książce nasza pociecha ma szansę wejść w rolę podróżnika, eksplorującego tajemniczy świat. I rzeczywiście – tak jak kiedyś Magellan czy Kolumb przybywali na nieznane sobie ziemie. Tak nasze dzieci nie wiedzą jeszcze niczego o mroźnej Finlandii czy gorącej Kenii, odległej Australii czy egzotycznym Meksyku. Dodatkowo dzięki tej książce mają szansę odwiedzić wiele spośród najciekawszych miejsc na ziemskim globie – kto wie, może do niektórych z nich zapragną kiedyś zawitać naprawdę?