fot. Pexels.com

Kiedy pracujemy i wychowujemy dziecko jednocześnie, zadbanie o formę nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie jest to jednak niemożliwe. Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, aby zadbać o kondycję i jednocześnie mieć czas na swoje codzienne obowiązki.

Sport razem z dzieckiem

O formę możesz dbać nie tylko wtedy, gdy znajdziesz moment wyłącznie dla siebie. Pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka wiąże się przecież z bardzo ograniczoną ilością wolnego czasu. Na szczęście istnieją ćwiczenia, które pozwalają pogodzić opiekę nad pociechą z utrzymaniem kondycji pracującej mamy.

Wiele ćwiczeń można wykonywać trzymając dziecko na rękach lub nosząc je przy swoim ciele na nosidełku lub specjalnej chuście. Są to na przykład:

przysiady – ustaw stopy nieco szerzej niż szerokość bioder. Palce skieruj na zewnątrz. Pamiętaj o wyprostowanych plecach. W tej pozycji – oczywiście, również trzymając dziecko – zrób odpowiednią dla siebie ilość powtórzeń.

brzuszki – maluszka posadź na swoim brzuchu, tak, aby opierał się plecami o twoje uda. Rękoma podtrzymuj jego boki dla asekuracji. W tej pozycji możesz wykonywać klasyczne brzuszki.

pompki damskie – wystarczy, że dziecko położysz pod sobą, na macie, na której chcesz wykonywać pompki. Podczas tego ćwiczenia, podobnie jak w przypadku brzuszków, możecie cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy, uśmiechać się do siebie, „rozmawiać”. 

fot. Pexels.com

Kiedy pociecha już chodzi

Co w przypadku, kiedy twoje dziecko jest za duże na nosidełko, a wręcz samo potrafi doskonale się poruszać? Tym lepiej!

Możecie wspólnie spędzać czas, dbając jednocześnie o formę, na przykład skacząc na skakance, kręcąc hula hopem, bawiąc się w berka lub uprawiając proste sporty.

Aktywności bez względu na wiek dziecka

Są też takie ćwiczenia, które możesz wykonywać zarówno z maluchem w nosidełku, jak i biegającym u twojego boku.

Jednym z nich jest oczywiście taniec. Ileż ta aktywność ma zalet! Wprawia nas w lepszy nastrój, niweluje stres, dodaje energii i tak, jak każdy inny sport, pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów i wzmocnieniu kondycji. Tańcząc razem z dzieckiem, od małego uczysz je radości z muzyki i poczucia rytmu. To nie tylko sposób na piękną sylwetkę, ale także zastrzyk endorfin – i dla ciebie, i dla dziecka. Bez względu na to, czy tańczy ono razem z tobą, czy przytula się do twojej klatki piersiowej, podczas gdy ty wykonujesz tę aktywność. Po takiej tanecznej sesji spokojnie możesz później spokojnie odpocząć i pozwolić sobie na przekąski dla nowoczesnej mamy.

Innym sportem, które można uprawiać z pociechą prawie od momentu narodzin, jest pływanie. Wiele szkół pływackich oferuje zajęcia dla rodziców z niemowlętami już od trzeciego miesiąca życia. Niosą one ze sobą wiele zalet: rodzice uczą się, jak asekurować dzieci i pomagać im w nauce, dzieci zaś mimo tak wczesnego wieku są w stanie oswoić się z wodą, nauczyć się wstrzymywania oddechu lub unoszenia się na wodzie. To świetna przygoda i inwestycja w przyszłe wodne przygody maluszka. 

fot. Pexels.com

Krótkie ćwiczenia podczas pracy

Oczywiście, w idealnym scenariuszu zawsze każdy miałby nieskończone pokłady energii, aby poddawać się aktywności fizycznej i zajmować się dzieckiem jednocześnie (lub, jeszcze lepiej, uprawiać sport podczas każdej wolnej chwili). W praktyce bycie pracującą mamą bywa męczące i nie zawsze będziemy mieć czas i ochotę na dbanie o naszą formę. Jeśli jednak mimo wszystko zależy nam na kondycji i sylwetce, możemy wykonywać proste ćwiczenia w przerwach od pracy. Tak, aby po jej skończeniu, nie musieć zaprzątać sobie tym głowy, a jednocześnie mieć świadomość, że robimy coś dla siebie i dla swojego ciała.

Szczególnie, jeśli pracujemy przed komputerem, warto robić sobie od niego krótkie, dziesięcio-, piętnastominutowe przerwy. Przez ten czas możemy wyjść na spacer lub porobić ćwiczenia takie jak: skłony, przysiady, pajacyki, bieg w miejscu z wysoko unoszonymi kolanami, pompki.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli sprawność fizyczna i zdrowy tryb życia są dla ciebie ważne, pamiętaj także o odpowiednim odżywianiu. Dzięki 10 najlepszych przepisom dla całej rodziny dowiesz się, jak gotować tak, aby starczyło dla wszystkich – i wszystkim smakowało. Ponadto, obecnie w internecie, magazynach lub książkach można znaleźć wiele przepisów kulinarnych dla nowoczesnej matki. Dzięki nim dowiesz się, jak gotować szybko i zdrowo. To ważne, ponieważ na co dzień musisz sprostać wielu wyzwaniom i mieć w sobie dużo energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here