Krawat od wielu lat jest oznaką elegancji, jednak zdarza się, że coraz częściej nosimy go na co dzień. Wiele osób ma problem z jego zawiązaniem, jak należy to robić, aby prezentować się stylowo?
Wiązanie krawatu – jak to robić?
Krawat zazwyczaj kojarzony jest z męską modą, zazwyczaj łączny jest z elegancją oraz formalnymi spotkaniami, jednak jego popularność w ostatnich latach rośnie również wśród kobiet, które odważnie decydują się na włączenie go do swojej garderoby. Ten gustowny element eleganckich stylizacji coraz częściej noszony jest również na co dzień, zwłaszcza wśród osób, które zajmują się pracami biurowymi lub wykonują swoje zawody w poważanych instytucjach bądź innych placówkach, gdzie panuje przekonanie o obowiązku ubierania się w formalny sposób.
Z noszeniem krawatu zazwyczaj w parze idzie pytanie – w jaki sposób prawidłowo go zawiązać? W końcu dla wielu jest on wyznacznikiem mody, która od zawsze rządzi się wieloma zasadami również w innych kwestiach, jak w sposobie dopasowywania kroju spódnicy do sylwetki czy dobieraniu torebki pod kolor butów. Warto wiedzieć o tym, że istnieje wiele sposobów na wiązanie krawatów. W tej kwestii wiele zależy od jego kształtu, rozmiaru oraz koloru, które z drugiej strony dopasowujemy do okazji. Poniżej zaprezentujemy kilka najpopularniejszych sposobów, które pomogą w poprawnym zawiązaniu krawatu.
Krawat – węzeł prosty
Jak sama jego nazwa wskazuje, jest on prostym sposobem na wiązanie krawatów, określenie to opisuje również efekt, który znakomicie sprawdzi się na co dzień. Jego cechą charakterystyczną jest to, że węzeł wykonany w ten sposób jest wąski, a co za tym idzie – subtelny, a zarazem elegancki.
- Krawat przekładamy za szyję, pozostawiając szerszy koniec po lewej stronie
- Krzyżujemy jego końce, przy czym szersza część musi znaleźć się na wierzchu
- Szerszą częścią owijamy odcinek węższy, przekładając od spodu z prawej na lewą stronę
- Szerszy koniec należy przełożyć z lewej strony na prawą, na wierzchu kształtującego się węzła
- Szerszy koniec należy przeciągnąć od spodu do góry oraz przełożyć go przez powstałą pętlę
- Na koniec wystarczy zacisnąć wiązanie
Wiązanie krawatów – węzeł półwindsor
Jest to sposób wiązania krawatu, który charakteryzuje się symetrycznością oraz uniwersalizmem. Jego wiązanie jest również proste, a znakomicie sprawdzi się podczas codziennej pracy, jak i ważniejszych okazji. Najlepszy efekt osiągnie się, używając do jego wykonania krawata z delikatnego i cienkiego materiału.
- Krawat przekładamy za szyję, pozostawiając szerszy koniec po lewej stronie
- Krzyżujemy jego końce w taki sposób, aby węższa część znalazła się na spodzie
- Szeroką część krawata owijamy na szyję wokół pętli, cały czas kierując ją od spodu po prawej stronie
- Szerszą część przekładamy pod połową węzła od spodu, z prawej strony na lewą
- Od lewej strony owijamy szerszą część krawata wokół węzła od góry
- Szerszy koniec przekładamy przez pętlę z dołu do góry
- W nowopowstałą pętlę wkładamy szerszy koniec od góry
- Na koniec zaciskamy wiązanie
W jaki sposób dobrać odpowiedni krawat?
Samo wiązanie krawata często kojarzyć się może z problemowym zadaniem, jest jednak kwestią wprawy, przez co po kilku próbach nie powinno stanowić już większego wysiłku. Istnieje jednak jeszcze jedna sprawa, która wiąże się z noszeniem krawatów, mianowicie – jak wybrać odpowiedni? Uznaje się, że krawat należy dostosować do budowy ciała, tak jak dopasowujemy garnitur do sylwetki. Od lat przyjmuje się stwierdzenie, że wąski krawat pasuje do drobnej postury, szerszy natomiast, do sylwetki tęższej. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na krawaty standardowe, które uważane są na neutralne. Wybierając krawat, należy zwrócić uwagę również na jego kolor lub wzór. Za najbardziej eleganckie uznaje się krawaty w ciemnych odcieniach, gładkie, czyli nieposiadające wzorów. Sprawdzą się one zwłaszcza na formalnych spotkaniach.
Krawaty ozdobione różnymi motywami możemy zakładać na co dzień. Warto jednak pamiętać o tym, że są to ogólnie przyjęte zasady, których można się trzymać, lecz nie jest to przymus. Moda i elegancja rządzą się własnymi zasadami, z których jednak niektórzy się wyłamują, tworząc własne. Przykładem może być zakładanie skarpetek do sandałów, które jeszcze kilka lat temu szokowało, a dzisiaj jest trendem spotykanym coraz częściej. Najważniejsze zatem, abyśmy sami czuli się dobrze w tym co nosimy oraz w jaki sposób.