Wiele osób może mieć problem z rozpoznaniem różnych chorób, gdyż wiedza na ich temat nie należy to powszechnych. Jedną z często występujących w społeczeństwie jest Hashimoto – czym się objawia i jak jej przeciwdziałać?
Czym jest choroba Hashimoto?
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która w głównej mierze dotyka kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Występuje jednak również wśród mężczyzn, a także pośród dzieci oraz młodzieży, dlatego nikt nie powinien lekceważyć możliwości jej pojawienia się. Z chorobą Hashimoto bezpośrednio związana jest tarczyca, czyli gruczoł, którego działanie wpływa znacząco na funkcjonowanie całego organizmu. Hashimoto jest chorobą, którą określa się przewlekłe zapalenie tarczycy, z tego powodu jej objawy widoczne są w pracy całego organizmu, zwłaszcza w osłabieniu układu odpornościowego.
Choroba Hashimoto – jakie są przyczyny pojawienia się jej?
Do tej pory medycyna nie potrafi dokładnie odpowiedzieć na pytanie odnośnie tego, jakie są przyczyny występowania choroby Hashimoto. Wiele osób, które mają problem z tarczycą, przez wiele lat nie jest świadomych istniejącej dolegliwości, gdyż jej objawy często odbieramy jako efekty prowadzenia stylu naszego codziennego życia. Faktem jest jednak, że opisywana choroba ma duży związek ze stresem oraz czynnikami genetycznymi. Uznaje się również, że znaczny wpływ na rozwój oraz przebieg choroby mają czynniki takie jak:
- Wysokie spożycie jodu
- Nieodpowiednia dieta, zwłaszcza uboga w selen
- Infekcje
- Niestabilny poziom estrogenów
Objawy towarzyszące chorobie Hashimoto – jak rozpoznać?
Choroba Hashimoto objawia się na kilka sposobów, które jednak bardzo często możemy traktować jako skutki nieodpowiedniej diety, braku aktywności fizycznej czy przemęczenia w związku z wykonywanymi codziennie obowiązkami. Błędnie możemy założyć również, że są to skutki pojawienia się różnego rodzaju infekcji, przez co udajemy się do lekarza z myślą, że przepisze nam antybiotyk, którego przyjmowanie rozwiąże sprawę. Objawy te są równie często lekceważone, a o pojawieniu się choroby zazwyczaj pacjenci dowiadują się przypadkiem, podczas wykonywania przypadkowych badań. Najczęstszymi objawami są zatem:
- Zawroty i bóle głowy
- Bóle mięśni i stawów, sztywność stawów
- Trudności z oddychaniem
- Ciągłe zmęczenie oraz uczucie senności
- Nieregularne występowanie miesiączek
- Zaburzenia rytmu serca
- Problemy z koncentracją oraz skupieniem
- Przybieranie na wadze
- Pogorszone samopoczucie
Doświadczając takich objawów, warto zatem wybrać się do gabinetu specjalistycznego lub zdecydować się na odbycie wstępnej teleporady zamiast wizyty u lekarza, aby móc zasięgnąć porady odpowiedniej osoby.
Diagnostyka choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto zazwyczaj wiąże się również ze znacznym pomniejszeniem tarczycy. Objaw ten lekarz może dostrzec podczas pierwszego badania, gdyż jej nienaturalne rozmiary wyczuć można podczas dotykania szyi. Przesłanki tego typu nie pomogą w natychmiastowym stwierdzeniu występowania choroby lub jej braku, jednak stanowić mogą odpowiednie przesłanki oraz zachęcenie do wykonania dalszych, bardziej szczegółowych badań. Do dokładniejszych badań, na które lekarz wystawi skierowanie w wypadku podejrzeń występowania chory Hashimoto należą badania krwi, badanie wolnych hormonów tarczycowych, badanie przeciwciał przeciwtarczycowych czy USG tarczycy.
Leczenie choroby Hashimoto – jak wygląda?
Rozpoznanie choroby Hashimoto wiąże się z podjęciem specjalistycznego leczenia, a także poddawaniem się regularnej kontroli w gabinecie lekarza. Należy pamiętać o tym, że rozpoczęcie kuracji wiąże się z prowadzeniem jej przez całe życie, jednak regularne badania pomogą w kontrolowaniu stanu tarczycy oraz dobieraniu odpowiednich leków. Występują one najczęściej w postaci tabletek, które przyjmowane są doustnie. Choroby Hashimoto nie można lekceważyć, podobnie jak wszelkich innych dolegliwości, przykładowo podejrzeń występowania zespołu jelita drażliwego. Nieleczone bądź zaniedbywane problemy związane z funkcjonowaniem tarczycy mogą odbić się na całym organizmie. Przykład może stanowić pojawienie się nadwagi, problemów z sercem, obniżenia nastroju, a nawet depresji. Nieleczone Hashimoto często staje się przyczyną problemów skórnych, wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci.