fot. Pexels.com

Choroby układu pokarmowego mogą doprowadzić do bardzo złego samopoczucia oraz znacznego pogorszenia się ogólnego stanu organizmu. Jedną z nich jest zespół jelita drażliwego – czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęściej występujących schorzeń brzucha. Znacznie częściej dotyka ono kobiet, jednak jest problemem, z którym mężczyźni również się zmagają. Warto wspomnieć o tym, że zespół jelita drażliwego występuje „rodzinnie”, więc jeżeli pojawiał się w życiu któregoś z rodziców, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dotknie również jego potomstwo. Nie jest to jednak reguła, chociaż warto o tym wiedzieć i mieć na uwadze, na wypadek pojawienia się problemu oraz szukania odpowiedzi na wszelkie pytania związane z zaburzeniami układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego powodowany jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego, a wśród jego objawów wymienia się między innymi bóle brzucha czy nieprzyjemne wzdęcia.

Jakie objawy towarzyszą zespołowi jelita drażliwego?

Wymienione powyżej objawy, czyli ból brzucha oraz wzdęcia to najczęstsze z towarzyszących schorzeniu. Jednak nie są jedyne, bo oprócz nich mogą pojawić się również inne uciążliwe objawy sygnalizujące pojawienie się problemu:

  • Biegunka lub zaparcia
  • Bóle głowy
  • Problemy z koncentracją
  • Osłabienie organizmu
  • Nerwowość oraz niepokój

Szczególnie bóle głowy oraz brzucha mogą doprowadzić do błędnej diagnozy, która skutkować może chęcią leczenia ich przez antybiotyk. Przede wszystkim nie należy zatem samemu szukać odpowiedzi, więc najlepszym rozwiązaniem pozostanie udanie się do gabinetu specjalistycznego lub skorzystanie z teleporady zamiast wizyty u lekarza

fot. Pixabay.com

Jakie są przyczyny wystąpienia zespołu jelita drażliwego?

Przyczyny pojawiania się zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane, jednak nie jest to wyjątek w medycynie, gdyż nie zna ona dokładnych odpowiedzi dotyczących pojawiania się również innych chorób. Wśród nich znajduje się także choroba Hashimoto, która z kolei wiąże się z problemami dotyczącymi tarczycy. Dokładne pochodzenie schorzenia nie jest znane, jednak można wskazać kilka czynników, które prowadzą do pojawienia się zespołu jelita drażliwego, a są to:

  • Nadwrażliwość trzewna
  • Zbyt często stosowanie środków przeczyszczających
  • Biegunki spowodowane przez infekcje
  • Zaburzona motoryka jelit
  • Zaburzenia osi mózgowo-jelitowej

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Jeżeli doświadczasz podanych powyżej objawów, warto jak najszybciej udać się z tym do specjalisty, który po dokładniejszym wywiadzie oraz badaniu przedstawi diagnozę. W jej postawieniu pomocne mogą okazać się badania krwi, które w razie konieczności zleci lekarz. W wypadku potwierdzenia występowania zespołu jelita drażliwego zaproponuje specjalistyczny program leczenia. Należy wspomnieć, że zazwyczaj należą one do długotrwałych, a kontrole nad nimi sprawuje specjalista. W jego skład wchodzi kilka aspektów, które dopiero łącząc się ze sobą, mogą przynieść oczekiwane efekty. Przy pojawieniu się zespołu jelita drażliwego, lekarze najczęściej proponują leczenie farmakologiczne. Wspierane zazwyczaj dodatkowymi probiotykami, które pomagają w naturalnym uregulowaniu mikroflory organizmu. Bardzo ważnym punktem leczenia jest unikanie stresowych sytuacji, które często prowadzą do rozwoju schorzenia. Dobrą radą będzie również wprowadzenie regularnego trybu życia oraz zdrowej diety, która wspierać będzie organizm niezbędnymi witaminami. 

fot. Pexels.com

Zespół jelita drażliwego – co jeszcze warto wiedzieć?

Schorzenie jakim jest zespół jelita drażliwego, powinno się leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Zarówno w przypadku leczenia farmakologicznego, jak i w kwestii zaleceń dotyczących zmiany trybu codziennego życia. Szczególnie ważną sprawą jest unikanie stresu, który negatywnie wpływa na wiele obszarów naszego organizmu, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. Często pojawiający się stres może znacząco pogorszyć stan zdrowia, co jest szczególnie szkodliwe w przypadku zespołu jelita drażliwego. Schorzenie to niestety nie może zostać wyleczone do końca, zawsze istnieje możliwość powrotu złego samopoczucia. Z tego powodu należy unikać stresowych sytuacji, wprowadzić odpowiednią dietę oraz inne zdrowe nawyki, które zminimalizują pojawianie się objawów schorzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here