Weganizm od kilku lat cieszy się popularnością, jednak wielu osobom błędnie kojarzy się z nudną dietą. Istnieje wiele wegańskich produktów, z których można tworzyć smaczne i ciekawe potrawy, takie jak wegański bigos – jak go przygotować?
Weganizm – czym jest?
Weganizm jest dosyć szerokim pojęciem, jednak słysząc to słowo, najczęściej przychodzi nam na myśl dieta wegańska, czym się charakteryzuje? Otóż weganie ze swojego jadłospisu wykluczyli nie tylko mięso, ale również wszelkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka, mleko czy zrobione z niego sery oraz inne produkty powstające z nabiału. Podstawą ich diety są zatem wszelkie rośliny: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste oraz zboża, a także orzechy i nasiona. Wbrew pozorom widać, że dieta wegańska odpowiednio stosowana, umożliwia dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, które zawarte są w roślinach. Jest zatem dietą bardzo zdrową, jednak przed jej podjęciem warto skorzystać z rady specjalisty, który pomoże w przygotowaniu odpowiedniego jadłospisu, zwierającego najważniejsze składniki.
Ciekawe potrawy – co jedzą weganie?
Popularność danej diety doprowadziła do znacznego rozwoju kuchni wegańskiej. Obecnie każdy ma dostęp do produktów pochodzenia roślinnego, które uzupełniają wegańską dietę. Jak już zostało zaznaczone, składa się ona z wielu elementów, jednak istnieje kilka rodzajów roślin, które cieszą się szczególną sławą wśród wegan, jest to ciecierzyca oraz soczewica, czyli rośliny strączkowe posiadające duże ilości niezbędnych do życia substancji, zwłaszcza białka, umożliwiające zastąpienie mięsa w codziennej diecie. Przy użyciu wegańskich produktów można stworzyć wiele interesujących potraw, między innymi flaczki z boczniaków, selerybę, a także wegański bigos.
Wegański bigos – jak go przygotować?
Wegański bigos to potrawa, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od klasycznie przygotowanego bigosu. Do jego ugotowania potrzeba wyłącznie składników pochodzenia roślinnego, jest więc potrawą zdrową oraz będącą bogatym źródłem witamin. Bigos wegański będzie dobrym pomysłem na świąteczne spotkania, podczas których chcemy poczęstować gości ciepłym posiłkiem. To znakomita alternatywa, która może obalić krążący w społeczeństwie stereotyp o nudnej i mało zróżnicowanej diecie wegańskiej.
Potrzebne składniki
Do przygotowana bigosu będziemy potrzebować: 2,5 kg kiszonej kapusty, 1 kg kapusty białej, 30 g suszonych grzybów, 10-15 wędzonych śliwek, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 1 jabłko, sos sojowy, przecier pomidorowy, olej, a także przyprawy: pieprz, sól, łyżka kminu rzymskiego, łyżka pieprzu ziołowego, łyżeczka cząbru, około 6 ziaren ziela angielskiego oraz 4 liście laurowe. Do podanych przypraw można oczywiście dodać swoje ulubione, wszystko w zależności od gustu.
Przygotowanie wegańskiego bigosu
- Przygotowywanie bigosu rozpoczniemy od obrania oraz pokrojenia cebuli w kostkę. Kolejnym krokiem będzie podgrzanie oleju w przygotowanym wcześniej garnku oraz dodanie do niego powyżej wymienionych przypraw. Następnie dorzucamy do tego pokrojoną już cebulę oraz podsmażamy do momentu, aż się zeszkli.
- Następnie kroimy kapustę kiszoną, najlepiej w bardzo drobne kawałki. Podobnie postępujemy z kapustą białą oraz z jabłkiem. Pokrojone produkty dodajemy do garnka z cebulą oraz przyprawami. Całość zalewamy wodą, około 1-1,5 litra i pozostawiamy na godzinę pod przykryciem. Przy takiej ilości wody nic nie powinno przywierać, jednak w trakcie tej godziny warto sprawdzać, czy aby na pewno nic nie przywarło do spodu.
- Do osobnych miseczek wrzucamy grzyby oraz śliwki, a następnie zalewamy je gorącą wodą i czekamy, aż zmiękną, odstawiamy do wystygnięcia. Po ich ostygnięciu dodajemy do garnka i mieszamy. Kolejnym krokiem jest dodanie około 8 łyżeczek sosu sojowego oraz przecieru pomidorowego. Całość należy dokładnie wymieszać oraz pozostawić pod przykryciem na minimum 3 godziny. W tym czasie należy pamiętać o mieszaniu bigosu.
Tak przygotowaną potrawę możemy śmiało zapakować do słoików lub zaserwować swoim gościom. Warto zaznaczyć, że każdy z nas posiada inny gust smakowy, dlatego nie należy obawiać się tego, że coś nie wyjdzie, a próbować dodawać swoje ulubione przyprawy do nieznanych nam wcześniej dań oraz nie wahać się przed spróbowaniem czegoś nowego.