Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Przedstawiamy kilka powodów, które zachęcą do regularnego badania tego gruczołu.
Tarczyca – czym jest i za co odpowiada?
Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada ze wiele bardzo ważnych funkcji naszego organizmu. Znajduje się w przedniej części szyi, w jej dolnej partii. Jej zadaniem jest wydzielanie trzech hormonów, które trafiają do krwi, mianowicie:
- Tyroksyny (T4)
- Trójjodotyroniny (T3)
- Kalcytoniny
Ich głównym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego, płciowego oraz pokarmowego. Regulowanie najważniejszych układów w ludzkim organizmie jest bardzo ważnym zadaniem, jeżeli zależy nam na ich prawidłowej pracy, powinniśmy dbać o tarczyce, regularnie ją badając. Jej działania obejmują bowiem między innymi przemiany energetyczne, metabolizm, termogenezę, a także szereg innych istotnych procesów zachodzących w organizmie.
Objawy, które wskazują na problemy z funkcjonowaniem tarczycy
Objawy, które mogą nam zasugerować, że mamy problemy z tarczycą są bardzo mnogie. Bardzo często stają się przez nas ignorowane, gdyż uznajemy ich obecność na wynik nieodpowiedniej diety, złych nawyków, braku aktywności fizycznej czy zmęczenia po pracy. Problemy związane z tarczycą bardzo często zostają odkryte podczas przypadkowych badań. Dlatego tak ważne jest, aby badać ją regularnie, żyć w świadomości oraz podjąć się leczenia. Jego pierwszy krokiem może być udanie się do gabinetu lub skorzystanie z teleporady zamiast wizyty u lekarza. Objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy mogą być bardzo uciążliwe, a problemy z nimi związane najczęściej określa się mianem nadczynności lub niedoczynności.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy jest wynikiem zbyt dużej ilości produkowanych przez nią hormonów, zazwyczaj objawia się: przyspieszeniem pracy serca, spadkiem masy ciała, nerwowością oraz rozdrażnieniem, drżeniem rąk, biegunką, bezsennością, skąpymi miesiączkami lub wytrzeszczem oczu.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność z kolei jest wynikiem zbyt niskiego poziomu wydzielania hormonów, które objawia się poprzez: spowolnienie pracy serca, wzrost masy ciała, osłabienie, niedokrwistość, zaparcia, senność, obfite miesiączki, problemy skórne (takie jak suchość i łuszczenie się) czy problemy z pamięcią. Bardzo często związana jest również z przewlekłą chorobą Hashimoto.
Tarczyca – dlaczego warto robić badania?
Problemy z tarczycą zazwyczaj niosą za sobą wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Wymienione powyżej objawy są najczęściej pojawiającymi się, jednak zdarzyć się może wystąpienie odmiennych. Między innymi bólów głowy, które często w parze z osłabieniem organizmu, są błędnie odczytywane. Wiele osób, u których się pojawiają, uważa je za skutek infekcji, przez co udaje się do lekarza w celu przepisania antybiotyku, bądź błędnie je diagnozuje, myląc przez to z innymi problemami zdrowotnymi, jak zespół jelita drażliwego, któremu również często towarzyszy zmęczenie, biegunki lub zaparcia czy zaburzenia koncentracji. Ważne jest jednak, aby nie bagatelizować takich objawów, gdyż może do doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Rozwiązaniem są regularne badania, które potwierdzą stan naszego zdrowia. W przypadku wystąpienia problemów z tarczycą, pozwolą na dokładną diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Problemy z tarczycą – wpływ na wygląd zewnętrzny
Zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy mogą znacząco wpływać na wygląd zewnętrzny. Wytwarzane przez nią hormony w odpowiedniej ilości zapewniają zdrowy wygląd włosów, skóry oraz paznokci, które w przypadku komplikacji mogą zacząć sprawiać problemy. Włosy nadmiernie wypadają oraz łamią się, paznokcie zaczynają się rozdwajać i również stają się bardziej kruche. Natomiast skóra może znacznie się przesuszyć, zacząć łuszczyć oraz przybrać niezdrowy blady odcień. Problemy z tarczycą oddziaływają także na wygląd sylwetki, która w przypadku niedoczynności może przybrać kilka kilogramów, a podczas nadczynności może dojść do spadku masy ciała. Są to skutki, które widać gołym okiem, przez co może łatwiej zwrócić na nie uwagę. Aby im zapobiec, należy regularnie się badać oraz obserwować swój organizm, a także samopoczucie.