Wizyty u lekarza zazwyczaj kojarzą nam się z długim oczekiwaniem w kolejkach oraz stratą sporej ilości czasu. Na sławie zyskują teleporady, czy staną się na tyle popularne, że zastąpią klasyczne wizyty?
Teleporady – w jaki sposób działają?
W ostatnich latach rozwój techniki znacząco wpłynął na medycynę. W tym również na nowoczesne sposoby przepisywania recepty, wystawiania skierowań czy zwolnień z pracy. Pojawiła się również możliwość odbywania teleporady, która na popularności zyskała szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy możliwość wychodzenia z mieszkań została mocno ograniczona. Na poradę telefoniczną można zarejestrować się poprzez wykonanie telefonu bądź przez pocztę elektroniczną. Następnie wystarczy czekać na umówioną godzinę oraz odebrać dzwoniący telefon, aby skontaktować się z lekarzem. Możliwość ta wielu osobom bardzo przypadła do gustu, pozwala bowiem unikać długich kolejek. Jednak posiada również kilka minusów, przez które wielu ludzi stara się umówić na klasyczną wizytę w gabinecie lekarskim.
Zalety teleporady – czy ułatwiają kontakt z lekarzem?
Teleporady w ostatnim roku stały się bardzo popularne. Zazwyczaj są jedyną opcją, która umożliwia skontaktowanie się z lekarzem, którego gabinet nie przyjmuje pacjentów w klasycznej formie. Kontakt telefoniczny okazuje się bardzo przydatną sprawą, zwłaszcza jeżeli zależy nam wyłącznie na wypisaniu recepty, gdy przyjmujemy dany lek na stałe lub potrzebujemy antybiotyk. Sprawdzi się również w przypadku, gdy potrzebujemy dostać skierowanie do specjalisty, zwolnienie na kilka dni z pracy bądź porada ma dotyczyć choroby przewlekłej, przykładowo problemów z tarczycą. W takich wypadkach jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość czasu. Nie tracąc go na dojazd czy czekanie w zazwyczaj długich kolejkach. Korzystając z teleporady możemy również swobodnie wybierać godzinę rozmowy. Ponieważ przychodnie funkcjonują zazwyczaj w swoich standardowych porach, natomiast my najczęściej jesteśmy w stanie przerwać wykonywane przez nas obowiązki na kilka minut, aby skontaktować się z lekarzem.
Teleporady zamiast wizytu u lekarza – jaki jest ich słaby punkt?
Skontaktowanie się z wybranym lekarzem nie zawsze jest jednak takie proste. Najwięcej trudności sprawia zazwyczaj osobom starszym oraz tym, którzy spędzają codziennie kilka godzin w pracy. Bardzo często pojawić może się problem, kiedy numer, na który dzwonimy, nie odpowiada. Zdarza się, że na dodzwonienie się do rejestracji trzeba przeznaczyć kilka godzin. Lekarzom często brakuje czasu, jedne teleporady się przeciągają, przez co kolejne przesuwają się w czasie, co może skutkować brakiem możliwości odebrania telefonu przez pacjenta w późniejszych godzinach. Przeszkody pojawiają się również często podczas samej rozmowy, lekarzom ciężej jest ocenić stan pacjenta, którego nie widzą. Podczas połączenia nastąpić mogą również problemy techniczne, które znacząco utrudniają przebieg rozmowy.
Dobrym pomysłem wydaje się możliwość kontaktu za pomocą poczty elektronicznej. Jednak sprawdza się ona zazwyczaj wśród pacjentów, którzy potrzebują porady w ramach choroby przewlekłej. Natomiast u osób, które dostąpiły nagłych niepokojących objawów, sposób ten może nie być wystarczający. Pacjenci często nie przygotowują się odpowiednio do teleporady, nie naładują baterii telefonu. Zapomną o kartce, na której mogliby zapisać numer e-recepty, czy zwyczajnie o niej zapominają, zajmując się codziennymi obowiązkami.
Teleporady czy standardowe wizyty w gabinecie lekarskim?
Zarówno jedne, jak i drugie posiadają swoich zwolenników oraz przeciwników. Teleporady mogą niektórym ułatwiać nawiązanie kontaktu z lekarzem oraz pozwalają na oszczędzenie sporej ilości czasu. Jednak nie każdy jest w stanie przestawić się na wyłącznie kontakt telefoniczny. Dotyczy to nie tylko osób, którym ciężko przychodzi obsługa urządzeń takich jak telefony czy komputery, ale również tych, których stan zdrowia wymaga częstszych spotkań oraz klasycznych wizyt w gabinecie. Wiele schorzeń znacznie łatwiej rozpoznać spotykając się twarzą w twarz, przykładem może być choroba Hashimoto, której objawy dostrzec można na skórze czy zespół jelita drażliwego, gdyż wielu osobom znacznie łatwiej przychodzi rozmowa o dolegliwościach w gabinecie lekarskim. Teleporady mogą stanowić zatem ciekawe rozwiązanie dla wybranych przypadków. Jednak zawsze istnieć będą problemy, przy których osobista wizyta będzie najlepszych rozwiązaniem.