Niektórzy sądzą, że książki przeznaczone dla rodziców są tylko zbędnym dodatkiem w wychowywaniu dziecka. To nieprawda! Dobrze dobrane tytuły to ogromna pomoc, zwłaszcza dla młodych rodziców. Jakimi książkami warto się zainteresować?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze książek parentingowych?
Na rynku znajdują się setki pozycji dotyczące świadomego rodzicielstwa. Nie wszystkie są godne polecenia. Niestety, od czasu do czasu pojawiają się książki, które nie mają wiele wspólnego ze świadomym podejściem do rodzicielstwa i partnerskim traktowaniem dziecka. Jak wybrać najlepsze książki parentingowe i nie dać się oszukać niesprawdzonym autorom?
Zwróćmy uwagę, że dobre książki na temat wychowania dziecka są poparte badaniami i czerpią garściami z nurtu psychologii behawioralnej. Warto dociekać źródeł informacji, które są nam przekazywane przez książki i podchodzić do nich krytycznie, zastanowić się przed wprowadzeniem konkretnych rad w nasze życie.
Najlepsze książki parentingowe
Dobra lektura dla młodej mamy w temacie odpowiedzialnego rodzicielstwa powinna być przede wszystkim oparta na aktualnej wiedzy naukowej oraz być napisana w przestępny sposób.
Pierwszą pozycją, na którą warto zwrócić uwagę jest książka “Nie tylko chusta”. Właśnie tę książkę napisała amerykańską neurobiolog Mayim Bialik. Przede wszystkim tłumaczy ona tym dziele tłumaczy zawiłości budowania więzi i poczucia bezpieczeństwa między dziećmi i rodzicami. Ta książka to doskonały przewodnik przy pierwszym dziecku. Jej głównym celem jest przestrzeganie młodych rodziców przed popełnianiem błędów w wychowaniu. Błędów wynikających z mitów, które krążą w społeczeństwie.
Książki o wychowywaniu dzieci często poruszają tematykę systemu kar i nagród. W dzisiejszej pedagogice coraz popularniejsze staje się stwierdzenie, że nie powinniśmy dzieciom udzielać ani kar, ani pochwał. Ten kontrowersyjny pogląd jest poparty wieloletnimi obserwacjami zachowań najmłodszych. Więcej na ten temat można przeczytać w pozycjach książkowych takich jak “Dialog zamiast kar” Zofii Aleksandry Żuczkowskiej oraz w “Wychowaniu bez kar i nagród” Alfiego Kohna.
Rodzice powinni z pewnością zapoznać się również z książką “Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców”, czyli zbiorowym opracowaniem na temat frustracji rodzicielskiej. Dodatkowo obrazuje jak zachowywać się w stosunku do swoich pociech, gdy nie tryskamy jedynie pozytywnymi emocjami.
Ważnym aspektem przy wychowywaniu dziecka jest również kształtowanie jego zdrowych nawyków na różnych polach, między innymi w kwestii żywienia. Warto zapoznać się z książką duńskiego pedagoga, Juula Jespera. Pozycja nosi tytuł “Uśmiechnij się, siadamy do stołu” i opowiada o kształtowaniu poprawnych nawyków żywieniowych nawet u największych niejadków. Ponadto warto zainteresować się pozycjami takimi jak książki kucharskie dla młodej mamy, które pomogą w budowaniu zdrowego podejścia dziecka do jedzenia.
Wybieramy książki na wieczór dla mamy
Opieka nad dziećmi to naprawdę ciężka praca, tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdzie często na głowie kobiety jest zarówno opieka nad dzieckiem, sprawowanie pieczy nad domem oraz praca zarobkowa. Wiele par dzieli się obowiązkami po równo, ale nie każdy ma takie szczęście. Na przykład samotne matki muszą łączyć to wszystko samodzielnie. Niezależnie od tego, ile mamy na głowie, każdy dzień spędzony z dzieckiem potrafi naprawdę zmęczyć. Po położeniu najmłodszych spać warto pozwolić sobie na wysokiej jakości odpoczynek, którym może być czytanie książek.
Książki na wieczór dla mamy powinny być przede wszystkim dopasowane do gustów konkretnej osoby. Niektóre z nas lubią kryminały, inne wolą romanse, a jeszcze inne zaczytują się w literaturze popularnonaukowej. Żadne z tych upodobań nie jest lepsze lub gorsze od innych. Czytanie powinno być dla nas świetną rozrywką, która przy okazji niesie za sobą wiele korzyści. Takich jak rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz uwrażliwienie na problemy innych ludzi.
W ramach oderwania się od opieki nad najmłodszymi warto przypomnieć sobie klasyczne pozycje książkowe. Takie jak “Duma i uprzedzenie” Jane Austen albo “Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego.