fot. Pexels.com

Gotowanie dla dzieci to prawdziwe wyzwanie! Jak przekonać małego niejadka do zjedzenia porcji warzyw i owoców? Jak trafić w gusta najmłodszych? Jeśli zadajesz sobie te pytania, warto zaopatrzyć się w dobre książki kucharskie.

Gotowanie dla dzieci 

Gotowanie dla dzieci spędza wielu matkom sen z powiek. Wbrew pozorom, rozszerzanie diety najmłodszym dzieciom ani trafienie w gusta przedszkolaka-niejadka wcale nie musi być takie trudne!

Zdrowe odżywianie ma ogromny udział w rozwijaniu się organizmu dziecka. Zaniedbanie kształtujących się nawyków żywieniowych u brzdąca może spowodować, że problemy z jedzeniem będą go trapić przez długie lata. Z tego względu do kwestii odżywiania dzieci należy podejść bardzo ostrożnie i w mądry sposób zachęcać dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych.

Rozszerzanie diety dziecka można zacząć, gdy maluch skończy pół roku. Wtedy warto zacząć podawać mu niektóre owoce i warzywa. Dziecko musi zaznajomić się z kształtem i fakturą jedzenia, więc pierwsze próby rozszerzania diety wyglądają trochę jak zabawa, bo maluch bierze jedzenie do rąk, bawi się nim. To w pełni normalny proces.

Innym problemem są starsze dzieci, które nierzadko przejawiają cechy tak zwanych niejadków. Utrzymują, że nie lubią większości produktów spożywczych, nie chcą jeść obiadu z domownikami, cały dzień mogą przetrwać zjadając tylko bułkę albo miskę płatków z mlekiem. Do takich dzieci trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, nie można ich zranić lub wmuszać jedzenia, bo to przynosi jedynie negatywne skutki. O zdrowym budowaniu nawyków u dzieci i odpowiednim podejściu do jedzenia pisał duński pedagog Juul Jesper w książce “Uśmiechnij się, siadamy do stołu”.

fot. Pexels.com

Najlepsze książki kucharskie dla młodej mamy

Obowiązkowa w kuchni lektura dla młodej mamy powinna być dobrej jakości książką kucharską, która pozwoli na inspirację do codziennego gotowania dla dzieci. 

Przede wszystkim pierwszą wartą uwagi pozycją jest książka kucharska “Gotuj zdrowo dla dzieci” Darii Ładochy. Zawiera 85 przepisów, które są bardzo proste, zdrowe i pożywne, a niezbędne składniki można kupić w każdym osiedlowym sklepiku.

Z kolei książka “Piramida w kuchni na wynos” pozwala na inspirację do dań, które można zapakować sobie lub dziecku do pracy lub przedszkola. Autorką publikacji jest Joanna Gorzelińska, dziennikarka. Prywatnie mama czterech synów, która z pewnością umiejętność gotowania dla dzieci “na wynos” opanowała do perfekcji.

Matki dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny zapoznać się ze świetną pozycją autorstwa Joanny Krzyżanek. Książka nazywa się “Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci” i zawiera nie tylko przepisy, ale również krótkie opowiadania. To doskonały sposób na nauczenie dzieci gotować poprzez zabawę! Rodzinne gotowanie to również doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. 

fot. Pexels.com

Odstresowujące książki na wieczór

Po ciężkim dniu pełnym opieki nad najmłodszymi oraz czasu spędzonego w kuchni każda kobieta zasługuje na porządny odpoczynek. Doskonałym wyborem są książki na wieczór dla mamy, które w przeciwieństwie do kolejnego seansu netflixowego serialu pozwala kobietom na rozwinięcie wyobraźni. Ponadto oderwanie oczu od ekranów komputerów jest bardzo istotne zwłaszcza teraz, gdy wiele z nas pracuje zdalnie. Czytanie papierowej książki to doskonała odskocznia dla zmęczonych od ekranów oczu.

Warto zaznajomić się z kultowymi tytułami takimi jak “Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Klasyka jest zawsze doskonałym wyborem. Kobiety, które chcą być na czasie z najnowszymi trendami w zakresie literatury pięknej. Powinny zainteresować się też twórczością polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Jej “Księgi Jakubowe” albo “Opowieści bizarne” to tytuły, które pozwolą nawet najbardziej zabieganym mamom oderwać się od codziennych sprawunków i zanurzyć się w interesującym świecie pełnym metafor.

Innymi wartymi uwagi pozycjami są kryminały, które stanowią jeden z ulubionych gatunków literackich dla wielu kobiet. Dodatkowo doskonałym wyborem mogą być uwielbiane przez Polaków książki Remigiusza Mroza.

Osoby, które są zainteresowane rozwojem najmłodszych i chciałyby jak najlepiej wychować swoje dziecko, powinny zainteresować się innym rodzajem literatury. Książki o wychowywaniu dzieci pozwalają na spełnianie obowiązków rodzicielskich z większą świadomością i wyczuciem niż wcześniej. Przede wszystkim dzięki nim można o wiele łatwiej zrozumieć własne emocje i emocje dziecka. Najlepsze książki parentingowe są oparte na badaniach naukowych z zakresu psychologii behawioralnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here