Szydełkowanie znowu powraca do łask! Jeśli jeszcze komuś to zajęcie kojarzy się z babcinymi robótkami, to zdecydowanie się myli. Obecnie ta sztuka przeżywa absolutny renesans i nie jest już tylko zajęciem dla społecznych osób. Szydełkowanie stało się modne, a dzięki niemu jesteśmy w stanie stworzyć piękne rzeczy. Od czapek i rękawiczek, aż po ażurowe serwetki na stół. Jest z czego wybierać.
Szydełkowanie zawsze kojarzyło się z naszymi babciami, a nawet prababciami, które musiały wszystko robić w domu same. Nie było sklepów i produktów dostępnych od ręki. Żeby coś kupić, trzeba było się udać do najbliższego miasta i stać w długiej kolejce. Nic dziwnego, że kobiety dawniej postanowiły brać sprawy w swoje ręce i samodzielnie wykonywały produkty codziennego użytku. Być może ktoś w rodzinie pamięta jeszcze skarpety wykonane na szydełku.
Obecnie ta sztuka jest na wyginięciu. Nie jesteśmy od niej uzależnieni, ponieważ wszystko, czego potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie ręki. Dlatego obecnie szydełkowanie przybrało formę hobby, które świetnie zajmuje czas i ręce w długie wieczory. Dodatkowo satysfakcja po wykonaniu czegoś własnoręcznie jest nie do opisania, a to, co możemy wyszydełkować, zależy tylko od naszej wyobraźni.
Jak wybrać odpowiednią włóczkę?
Podstawą dobrego wykonania jest odpowiedni projekt i dobrze dobrana włóczka. Musimy pamiętać, że wełnie nie równa się włóczce, a tej istnieje kilka rodzajów, w zależności do tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zanim zastanowimy się, co możemy wyszydełkować, warto najpierw poznać podstawy, czyli rodzaje włóczek.
Podstawowe włóczki dzielą się na naturalne i sztuczne. Naturalne włóczki są pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wymienia się:
- Włóczka z wełny szetlandzkiej – to gęsta i mocna włóczka pochodzenia owczego.
- Włóczka z wełny merynosów – to niezwykle delikatna i zarazem bardzo miła w dotyku, a dodatku nie gryzie. Idealnie sprawdzi się do stworzenia skarpet lub czapek. Wełna pochodzi od owiec, żyjących w Nowej Zelandii i Australii.
- Włóczka z moheru – to włóczka z koziej wełny, która jest lekka i puszysta. Świetnie sprawdzi się na szaliki.
- Włóczka z wełny z alpak – to wełna cienka i delikatna, będzie świetnym rozwiązaniem dla alergików. W tym przypadku nie musimy zastanawiać się, co możemy wyszydełkować, ponieważ sprawdzi się na każdy pomysł.
- Włóczka z wełny króliczek – inaczej zwana angorą, sprawdzi się przy delikatnych projektach, ze względu na to, że jest cienka.
- Włóczka z kaszmiru – to jedna z najdroższych włókien, służących do produkcji ubrać. Powstaje z kóz kaszmirskich i cechuje się świetną jakością, delikatnością i dobrym przyleganiem do ciała.
- Włóczka z jedwabiu – to obok kaszmiru najdroższa i najlepsza jakościowo włóczka. Wytwarzana przez poczwarkę jedwabnika jest bardzo ciepła, chociaż nie jest gruba.
- Len, bawełna, bambus – to włóczki pochodzenia roślinnego, można je wykorzystywać do różnych projektów.
Nie możemy zapominać o włóczkach pochodzenia sztucznego. Wśród nich wyróżniamy akryl i poliester. Ich plusem jest to, że nie uczulają, jednak znacznie gorzej utrzymują ciepło. Poza tym syntetyczne materiały nie przepuszczają powietrza i mogą się mechacić.
Co można wyszydełkować?
Kiedy znamy już wszystkie najważniejsze podstawy i wiemy, jak odpowiednio dobrać włóczkę do projektu, możemy zacząć zabawę. Na samym początku, zanim się wprawimy, dobrze jest skupić się na prostych pomysłach, które z łatwością wykonamy w domu. Szydełkowanie jest proste i szybko wchodzi w krew, więc szybko będziemy mogli przechodzić do kolejnych pomysłów. Możemy się zainspirować koronkowymi strojami kąpielowymi oraz koronkową bielizną na wieczór.
Oprócz części garderoby i wspomnianych wcześniej serwetek – świetnym pomysłem jest szydełkowanie pluszaków. Możemy wybrać dowolną postać z kreskówki i przedstawić ją za pomocą włóczki. Takie prezent spodoba się zwłaszcza najmłodszym.
Zainspiruj się youtuberami
Obecnie osoby zajmujące się na poważnie szydełkowaniem prowadzą swoje kanały w mediach społecznościowych, gdzie można je śledzić i obserwować. Jeśli nie macie pomysłu na to, co możemy wyszydełkować, warto zainspirować pomysłami innych. Często pojawiają się całe tutoriale, jak wykonać daną rzecz.