Pandemia koronawirusa sprawiła, że znacznie więcej czasu spędzamy w domu, a co za tym idzie, mamy więcej przestrzeni na odkrywanie nowych pasji. Coraz więcej osób sięga po nowe hobby, które pozwalają na konstruktywne spędzenie czasu. Wciąż zyskują na popularności zajęcia, które pozwolą zaangażować się nam manualnie. Świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu będzie szydełkowanie. Podpowiadamy, od czego zacząć.
W dzisiejszych czasach ważne jest, żeby umieć znaleźć sobie pasję, która w pozytywny sposób wpłynie na nasz rozwój. W ostatnich miesiącach zostaliśmy zmuszeni do radykalnej zmiany stylu życia. Całe dnie spędzamy w zamknięciu, odizolowani od społeczeństwa. W takich warunkach szybko się nudzimy i popadamy w apatię. Wtedy najlepiej poszukać sobie nowego hobby, które poprawi nasze samopoczucie.
Warto postawić coś, co zaangażuje nie tylko nasz umysł, ale także nasze ciało. W tym czasie jesteśmy przeciążenia – całe życie przeniosło się w wirtualny świat internetu, przez co nasz mózg pracuje na zwiększonych obrotach. Szydełkowanie to idealny wybór. Pozwoli dać odpocząć umysłowi i angażuje jedynie nasze ręce. To świetny sposób na konstruktywny odpoczynek.
Szydełkowanie – czym dokładnie jest?
To jedno z popularniejszych hobby jest bardzo stare. Nasze babcie i prababcie posługiwały się nim, żeby własnoręcznie tworzyć skarpety, czapki, czy rękawiczki. Polega na tworzeniu tkaniny z włóczki, poprzez określone przeplatanie nitki przez pętelki. W przeciwieństwie do robienia na drutach – szydełkujemy za pomocą jednego szydełka, specjalnego narzędzia zakończonego haczykiem. Szydełko najczęściej wykonane jest z plastiku, metalu lub bambusa. Występują ich dwa rodzaje – klasyczne krótkie oraz długie, podobne do drutów do robótek.
Wbrew pozorom – odzież nie jest jedyną rzeczą, którą można wykonać dzięki szydełkowaniu. Czapki i skarpetki to tylko jedne z możliwości, które mamy, możemy stworzyć np. strój kąpielowy. Bardzo popularne jest robienie serwet o ażurowych wzorach na szydełku. Istnieje wiele rodzajów splotów, które świetnie będą się prezentować na ławie, a nawet nadadzą się na prezent. Prawda jest tak, że szydełkowanie jest bardzo kreatywnym zajęciem, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Szydełkowanie – jak zacząć?
Podjęliście decyzję, żeby zacząć szydełkować? Wspaniale! Teraz tylko wystarczy wyposażyć się w niezbędne narzędzia i można zacząć swoją przygodę. Zanim na dobre wciągniecie się w szydełkowanie, należy wyposażyć się w szydełko i wybrać ulubione kolory włóczki. Przydadzą się także znaczniki, które pozwalają zaznaczyć miejsca kolejnych rzędów i splotów, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na popełnienie błędu.
Szydełkowanie dla nowicjuszy może być problematyczne na samym początku. Na szczęście sploty tylko z pozoru wydają się skomplikowane. Żeby zacząć i nie zrażać się na samym początku przyda się dostęp do internetu. Wiele osób prowadzi swoje blogi i kanały w mediach społecznościowych. Z pewnością znajdziemy w nich wiele inspiracji i podpatrzymy jakieś sztuczki, które ułatwią pracę.
Dla osób początkujących polecamy szczególnie kanały na YouTubie, gdzie różne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami z szydełkowaniem. To świetna sprawa – za każdym razem, kiedy nie będziemy wiedzieć co zrobić, możemy zatrzymać film i obejrzeć dany fragment po raz kolejny. Z dostępnymi instrukcjami szybko zorientujemy się, że szydełkowanie może być świetną pasją, która umili długie zimowe wieczory lub będzie dodatkiem do ulubionego serialu.
Podstawowe formy i sploty
Na samym początku nie warto porywać się z motyką na słońce. Zanim zabierzemy się za skomplikowane wzory na szydełko, które tylko nas zniechęcą do dalszej zabawy, spróbujmy czegoś podstawowego. Dla nowicjuszy poleca się takie sploty:
- Słupek i półsłupek – opiera się na nich wiele wzorów, to podstawa, bez której nie ruszymy dalej.
- Oczko łańcuszka – to splot, za pomocą którego będziemy w stanie wykonać szalik. Polega na przechodzeniu z jednego rzędu do drugiego i swobodne operowanie materiałem.
- Okrąg – dzięki niemu będziecie mogli stworzyć serwetki i inne rzeczy o owalnym kształcie.
- Oczko ścisłe – to oczko zamykające, dzięki niemu nasza konstrukcja trzyma się w kupie. Jest niezbędne do szydełkowania.
Osoby, które są zainteresowane są tematem zapraszamy do artykułami koronki z Koniakowa oraz koronkowa bielizna na wieczór.