Problemy ze skórą dotyczą wielu osób. Trądzik to nie tylko przypadłość młodzieży, coraz częściej ten problem doskwiera także dorosłym. Zwłaszcza wypryski na twarzy są kłopotliwe, ponieważ ciężko je ukryć, nawet pod grubą warstwą makijażu. Nie oznacza to jednak, że to przegrana sprawa. Istnieje wiele domowych sposobów, żeby wyleczyć trądzik.
Wszyscy marzymy o doskonałej cerze, bez niedoskonałości, zaskórników, a najlepiej i bez zmarszczek. Niestety złe odżywianie, zwłaszcza tłuste, śmieciowe jedzenie sprawia, że nasza skóra nie jest tak piękna, jak kiedyś. Najgorzej jeśli zaczynamy dostrzegać, że pojawiają nam się czerwone, ropne wypryski. Trądzik jest trudny do wyleczenia, jednak zanim pobiegniemy do dermatologa, warto wypróbować domowe metody.
Z trądzikiem zetknął się każdy z nas w młodości. Jest to powszechna choroba związana z dojrzewaniem. Przez to, że jest tak powszechna, powstało wiele domowych metod – mniej i bardziej skutecznych – które mają zwalczać niedoskonałości. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, skąd się bierze taka przypadłość, a potem leczymy trądzik domowymi sposobami.
Trądzik – skąd się wziął?
Należy pamiętać, że trądzik jest chorobą skóry i nie zawsze związany jest z okresem dojrzewania. Często występuje u dorosłych, którzy niezdrowo się odżywiają, używają dużej ilości makijażu i złej jakości kosmetyków, a także poprzez zakrywanie twarzy maseczką. Dokładnie jego przyczyną jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych, które zaczynają wydzielać nadmierną ilość sebum, co sprawia, że nasze pory się zatykają, a na nich pojawiają się czerwone, czasem ropne wypryski.
Wyróżnia się kilka powodów, dla których trądzik namnaża się zarówno u dorosłych, jak i młodzieży. Może to mieć związek z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Tak jak wspominaliśmy wcześniej – to często efekt niezdrowej diety, bogatej w zbyt dużą ilość przetworzonych produktów i tłuszczy. Występowanie trądziku bywa także uwarunkowane genetycznie.
Teraz kiedy wiemy już, czego unikać, żeby pozbyć się problemu z niedoskonałościami na twarzy – leczymy trądzik domowymi sposobami. Jedne z najprostszych do wykonania w domowych warunkach są maseczki z wykorzystaniem naturalnych produktów.
Domowe maseczki na trądzik
Żeby zacząć walczyć z wypryskami na skórze twarzy, najlepiej zejść do kuchni i przejrzeć zawartość spiżarni. Wiele maseczek pielęgnacyjnych oraz leczniczych oparta jest na podstawowych produktach, które posiadamy w domu. Miód, jajko, cytryna? Brzmi znajomo? W takim razie możesz ruszać i stworzyć eliksir, który przywróci równowagę skóry.
- Maseczka z miodu i cynamonu – mieszamy oba składniki, nie żałując cynamonu i nakładamy na twarz. Pozostawiamy przez 20 minut i spłukujemy ciepłą wodą. Maseczka ma świetne działanie antybakteryjne.
- Maseczka z pomidora – rozgnieć surowego pomidora i nałóż na twarz na 20 minut. Te warzywa są bardzo bogate w antyoksydanty i zmniejszają pory. Kiedy leczymy trądzik domowymi sposobami, wykorzystujmy wszystkie naturalne produkty, które znajdziemy pod ręką.
- Maseczka z cytryny i jajka – oddziel żółtko od białka i ubij je z dodatkiem soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Białko świetnie napina skórą, a kwaśny sok sprawia, że skóra jest bardziej delikatna i wrażliwa. Trzymaj przez 20 minut.
- Maseczka z kurkumy – zmieszaj kurkumę z olejem kokosowym i nałóż na twarz na noc. Kurkuma ma właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne, dodatkowo łagodzi przebarwienia skórne. Rano zmyj ją ciepłą wodą.
- Maseczka z kozieradki – lecząc trądzik domowymi sposobami nie możemy zapomnieć o tym wyjątkowym ziele. Idealnie działa na wągry, a co za tym idzie, niweluje pojawianie się pryszczy. Kilka liści kozieradki trzeba zmielić z wodą, a uzyskaną papkę należy nałożyć na twarz i zostawić na noc.
Napary na niedoskonałości
Kiedy leczymy trądzik domowymi sposobami, nie możemy zapominać o dobroczynnym wpływie naparów. Do miski pełnej gorącej wody należy wsypać takie zioła, jak: rumianek, szałwia, skrzyp, łopian, krwawnik, mięta, sosna, czy tymianek. Regularne napary mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na stan naszej cery. Warto także zadbać o ekologiczne kosmetyki, które to ułatwią i nie zapomnijmy także o naturalnych kosmetykach do włosów zniszczonych, które pozwolą na farbowanie nich.