fot. Pexels.com

Jeśli ktoś zajmuje się robótkami ręcznymi, z pewnością jest zaznajomiony z koronkami z Koniakowa. To wyjątkowe miejsce kultywuje dawne tradycje i stoi na straży dziedzictwa naszych przodków. To miejsce idealne dla każdej osoby zainteresowanej szydełkowaniem. Można tutaj znaleźć historyczne wzory i dowiedzieć się czegoś o lokalnej kulturze.

Bez problemu możemy uznać koronki z Koniakowa za perłę w polskiej historii haftownictwa. Koronczarska tradycja rozwijała się tam od początków XX wieku. Ich wyjątkowość polega na tym, że każdy projekt jest robiony bez wzornika – oznacza to, że jest oryginalny, jedyny w swoim rodzaju i za każdym razem jest nieco inny. To idealny pomysł na oryginalny, wyjątkowy prezent dla kogoś bliskiego. Zwłaszcza że obecnie już nie produkuje się jedynie klasycznych rzeczy, takich jak obrusy, czapki i szaliki. Obecnie możemy stworzyć niemal każdą część garderoby, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Ten sposób szydełkowania nie jest praktykowany w żadnym innym miejscu na świecie, dzięki czemu tak bardzo się wyróżnia. Koronki z Koniakowa są wyjątkowe i każda z nich unikatowa, a jej rozbudowanie zależy jedynie od wyobraźni koronkarki. Tradycyjne tworzenie koronek w ten sposób jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Te wyroby stały się na tyle sławne, że w 2017 roku trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. 

fot. Pexels.com

Muzeum Koronki

Muzeum Koronki w Koniakowie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów i fanek rękodzieła. Wśród eksponatów znajdują się firany, obrusy i elementy ubioru. Znajdziemy tak również damskie czepce, noszone przez kobiety pod koniec XIX wieku. Jednym z ciekawszych eksponatów jest także serweta zamówiona przez brytyjską królową Elżbietę II. Dzieło pozostało nieukończone przez śmierć koronczarki, która zajmowała się tym zleceniem.

Ważną postacią, która przyczyniła się do rozwoju heklowania, czyli regionalnej nazwy na koronczarstwo, używanej właśnie w Koniakowie, jest Maria Gwarek. To kobieta-symbol, która zyskała światową sławę, dzięki swoim wybitnym dzieło. Koronki z Koniakowa zostały popularne dzięki jej zasługom, a obecne w Muzeum Koronki znaczna część wystawy jest poświęcona tej artystce.

Co warto kupić w Koniakowie?

Koronki z Koniakowa są słynne na cały świat. Nie trzeba się zastanawiać, czy warto zakupić ich produkty, należy się zastanowić, do jakiej ilości trzeba się ograniczyć. Każda z tych pozycji jest wyjątkowa i świetnie nada się na prezent.

Wśród ogromnego wyboru produktów znajdą się takie pozycje jak oryginalne serwety i obrusy – o różnych kształtach i rozmiarach. Ponadto znajdziemy tam eleganckie kołnierzyki i rękawiczki. Zwłaszcza amatorki mody retro będą zachwycone tego typu prezentem. Koronkarki zajmują się również tworzeniem różnorakich ozdób świątecznych. Znajdziemy tutaj ofertę zarówno na Wielkanoc, jak i Boże Narodzenie.

Kontrowersyjne stringi z Koniakowa

Koronki nikomu nie kojarzą się z kontrowersyjnym tematem. Zapewne wielu zszokuje fakt, że kilka lat temu doszło w tej miejscowości do tzw. “afery stringowej”, dotyczącej artystek, które zajmują się tą sztuką.

Wszystko zaczęło się od tego, że młode koronczarki postanowiły robić stringi z koronki. Wiele starszych osób oburzyło się tym faktem. Uważano, że to chwilowa moda, która szybko przejdzie, jednak afera o koronkowe stringi obiła się szerokim echem w całym kraju, a dzięki temu koronki z Koniakowa stały się jeszcze bardziej znane i cenione. Tego typu bieliznę produkuje się tam do dzisiaj. Co ciekawe tworzenie bielizny rozwinęło się w tym miejscu, a teraz można tam również spotkać koronkowe bokserki. 

fot. Pexels.com

Szydełkowanie – czy to trudne?

Podziwiając koronki z Koniakowa, nie sposób zacząć się zastanawiać nad tym, czy szydełkowanie jest trudne. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane zajęcie, a może stać się ciekawą pasją, która umili zimowe wieczory. Warto zacząć razem z tutorialami, które krok po kroku tłumaczą, jak stworzyć swoje pierwsze wzory. Dodatkowo obecnie w mediach społecznościowych nie brakuje koronczarek, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Jeśli spodobał wam się artykuł z pewnością zainteresują was także tematy: koronkowe stroje kąpielowe i koronkowa bielizna na wieczór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here