fot. Pexels.com

Narodziny dziecka zmieniają życie nie do poznania. Każdego dnia budząc się rano czujemy, że jesteśmy innymi ludźmi, niż przed jego przyjściem na świat. Naszym podstawowym obowiązkiem staje się dbanie o niego w każdej sytuacji. Jedną z tych bardziej wymagających jest podróż samochodem.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Podstawowym zadaniem nas jako rodziców jest oczywiście ochrona naszego maleństwa przed wszelkimi zewnętrznymi zagrożeniami. Szczęśliwie co roku dzieci rodzą się milionom ludzi na całym świecie. Na rynku funkcjonuje więc mnóstwo udogodnień, które ułatwią nam dbanie o nasz mały skarb. Ich wytwarzanie po prostu opłaca się producentom – rodzice to wielki rynek zbytu. Już gdy planujemy założyć rodzinę, warto pomyśleć o odpowiednim pojeździe. Im szybciej będziemy myśleć o takich sprawach, tym prościej i wygodniej nam będzie później działać już jako rodzicom. Co masz zrobić jutro, zrób dziś. Odpowiedni samochód do jazdy z dzieckiem to podstawa. Powinniśmy dobierać go pod kątem bezpieczeństwa, ale również innych przydatnych przy dziecku funkcjonalności. Warto przejrzeć tworzone regularnie przez specjalistów zestawienia zbierające w jednym miejscu na przykład 7 najbezpieczniejszych aut rodzinnych.

Dobrze jest też samodzielnie zapoznać się z kryteriami, na podstawie których tworzone są tego rodzaju zestawienia. Najważniejsze, całkowicie niezbędne wyposażenie podczas podróży z dziećmi to oczywiście fotelik samochodowy. Do jego posiadania jesteśmy nawet w Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązani prawnie. W szczególnych czasach w których żyjemy musimy też niestety myśleć o tym, jakie zagrożenia może stwarzać podróż z noworodkiem podczas pandemii. Jeszcze bardziej niż zwykle musimy chociażby dbać o higienę naszych maleństw. Myjmy regularnie ręce jego i własne – wiadomo, jak chętnie dotykają różnych przedmiotów ciekawskie z natury dzieci. 

fot. Pexels.com

Po drugie – praktycyzm

Sprzętem wyjątkowo przydatnym, gdy podróżujemy z noworodkiem samochodem, jest tak zwany organizer. Można zdobyć również torbę służącą zarazem jako organizer – opcja 2 w 1 jest zawsze lepsza niż podstawowa. Organizer powinniśmy powiesić na siedzeniu przednim, naprzeciwko pasażera znajdującego się na tylnym siedzeniu. Umieśćmy tam wszystko, co może być potrzebne do pielęgnacji dziecka. Warto niezbędne przedmioty tego rodzaju mieć zebrane w jednym miejscu i gotowe do wyciągnięcia w każdej chwili. Chodzi oczywiście o sprzęt taki jak pampersy, pieluchy tetrowe, przewijak czy zapasowe ubranka na zmianę. Przydać się mogą nawilżane oraz zwykłe chusteczki, waciki oraz patyczki do uszu. Warto zabrać ze sobą w podróż również linomag, sudocrem, szczotkę do włosów oraz spray do czyszczenia noska naszego maleństwa. 

fot. Pexels.com

Po trzecie – niech ktoś będzie obok dziecka

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa niemowlę do lat dwóch powinno podczas podróży samochodowej znajdować się tyłem do kierunku jazdy. Fotelik odwróćmy o 180 stopni – zamontowanie go w taki sposób nie będzie stanowić żadnego problemu. Oczywiście pasażerowie siedzący z przodu nie mają wówczas możliwości podejrzenia, co dzieje się z noworodkiem. Na szczęście problem ten można rozwiązać w prosty sposób. Obok dziecka na siedzeniu z tyłu powinien siedzieć ktoś dorosły, najlepiej jedno z rodziców. Optymalnym wyborem będzie tu matka ze względu na możliwość nakarmienia dziecka w razie potrzeby, ale to kwestia drugorzędna.

Kluczowe, by nasz mały skarb nie był sam i ktoś miał go na oku. Jeśli ktoś będzie siedział z nim z tyłu samochodu, łatwiej będzie też szybko pielęgnować noworodka z pomocą całego wymienionego wyżej sprzętu. Choćby zwyczajnie przewinąć go, wytrzeć mu buzię czy przebrać go w nowe ciuszki. Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać, to kwestia odpowiedniego ubrania dziecka. Mały pasażer fotelika podczas jazdy zapada się w niego. Jest mu więc naprawdę dobrze ogrzany, zwłaszcza w dolnej partii ciała. Powinniśmy więc uważać, by nie ubierać naszego maleństwa zbyt grubo. Możemy mu w ten sposób nieopatrznie sprawić sporą nieprzyjemność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here