Stanie się rodzicem radykalnie zmienia życie. Od tej pory ciężko myśleć o czymkolwiek innym niż nasze dziecko, które kochamy i za które jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego warto zadbać o jego bezpieczeństwo również podczas podróży samochodowych.
Dziecko – nasz mały skarb do przewiezienia
Jeśli podróżujemy z noworodkiem samochodem, nie możemy sobie pozwolić choćby na najmniejsze niedociągnięcia. Dziecko które dopiero co przyszło na świat jest niezwykle wrażliwe. Nawet drobny wypadek z jego udziałem może skończyć się w sposób, o którym nie chcemy nawet pomyśleć. Sytuacja w której znajduje się obecnie Polska, Europa i cały świat powoduje, że musimy myśleć również o bezpieczeństwie czysto zdrowotnym. Zwłaszcza podczas wypraw długodystansowych. Każda podróż z noworodkiem podczas pandemii wymaga dopięcia wszystkich szczegółów na ostatni guzik. Bezpieczeństwo musi jednak naszym priorytetem niezależnie od wieku dziecka. Pamiętajmy o tym, jakie jest niezbędne wyposażenie podczas podróży z dziećmi, które wymagają od nas polskie prawo oraz zdrowy rozsądek.
Przede wszystkim warto jednak, jeśli tylko mamy taką możliwość, starannie dobrać odpowiedni samochód do jazdy z dzieckiem. Przedstawiamy zatem listę 7 najbezpieczniejszych aut rodzinnych. W naszej klasyfikacji fantastycznej siódemki oparliśmy się na ocenach Instytutu Euro NCAP za rok 2020. Euro NCAP to niezależna, działająca non-profit organizacja, która stawia sobie za cel ocenę poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez samochody. Powstała ona w 1997 roku. Od tego czasu inżynierowie Instytutu Euro NCAP regularnie sprawdzają kolejne wypuszczane na europejski rynek modele samochodów. Następnie wyniki swoich testów udostępniają, oczywiście za darmo, opinii publicznej.
Volkswagen ID.3
To pięciodrzwiowy model typu hatchback, który zwyciężył w klasyfikacji Euro NCAP za 2020 rok. Poziom bezpieczeństwa kierowcy został oceniony na 87%, natomiast poziom bezpieczeństwa dziecka aż na 89%. Jeden i drugi wynik jest więc bardzo wysoki. Imponuje też nota dla systemów wspomagających kierowcę – 88%.
SEAT Leon
Na drugim miejscu znalazł się klasyczny SEAT Leon. Uzyskał on najwyższą spośród wszystkich sklasyfikowanych aut notę za bezpieczeństwo kierowcy – 92%. Niewiele ustępuje poziom bezpieczeństwa dziecka – 88%. O minimalnej porażce z Volkswagenem zdecydowała ocena systemów asystujących – tu nieco słabsze 80%.
Toyota Yaris
Na ostatnim stopniu podium znajdziemy znaną i lubianą Toyotę Yaris. Japońskie auto może się pochwalić notami 86% dla bezpieczeństwa kierowcy i 81% dla bezpieczeństwa dziecka. Wyjątkowo wysoko, na 85%, inżynierowie Euro NCAP ocenili systemy wspierające prowadzącego.
Honda Jazz
Kolejny samochód od innego tym razem giganta z Nipponu. Ten model uzyskał od europejskich specjalistów wysokie noty 87% za bezpieczeństwo prowadzącego auto i 83% za bezpieczeństwo małego pasażera. O miejscu poza czołową trójką zdecydowało prawdopodobnie 76% dla systemów asystujących.
Mazda MX-30
Piąte miejsce w naszym zestawieniu i kolejny model z Wysp Japońskich. Mazda MX-30 otrzymała drugi najwyższy w całej klasyfikacji wynik dla bezpieczeństwa kierowcy – potężne 91% obok bardzo wysokiego 87% dla bezpieczeństwa dziecka. Wyraźnie słabsza nota 73% dla systemów wspomagających. To pierwszy w naszym zestawieniu samochód typu kombi.
Land Rover Defender
Najwyżej oceniony SUV we wszystkich kluczowych kategoriach uzyskał od ekspertów Instytutu Euro NCAP dobre wyniki. Noty po 85% przyznano zgodnie w kategoriach dotyczących bezpieczeństwa dziecka oraz kierującego pojazdem. Mocne 79% Land Rover otrzymał za swoje systemy asystujące kierowcy.
KIA Sorento
Kolejny model z Azji, lecz tym razem z Korei Południowej. KIA Sorento zdecydowanie wyróżnia się w rankingu. W prawie wszystkich ujętych w zestawieniu samochodach najsłabszą stroną były systemy wspomagające kierowcę. Tymczasem w tym solidnym pięciodrzwiowym SUVie to właśnie w tej kategorii przyznano najwyższą notę – 87%, drugi wynik w całym rankingu. Jednocześnie samochód otrzymał też dobre wyniki dla bezpieczeństwa kierowcy – 82% – oraz dziecka – 85%.