fot. Pexels.com

Posiadanie ogrodu to wspaniała sprawa. Można urządzić grilla ze znajomymi, wstawić basen dla dzieci lub oczko wodne z rybami. Kawałek własnej przestrzeni można zamienić w kącik rekreacji lub odpoczynku. Niestety piękne podwórko wiążę się z dużym nakładem pracy, który trzeba włożyć, żeby osiągnąć wymarzony efekt. Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe po zimie należy wykonać, aby doprowadzić do porządku przestrzeń przed domem.

Piękny ogród jest jak wizytówka domu. Czysty, zadbany i elegancki ogród przed wiosną dobrze świadczy o jego właścicielach. To jeden z powodów, dla którego warto zadbać o swoje podwórko. Kolorowe kwiaty, intensywny zapach przenikający do domu to najlepszy argument, który powinien przekonać wszystkich wiosennych porządków.

Prace ogrodowe po zimie nie muszą się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym. To trudny czas dla naszego ogrodu, który potrzebuje od nas trochę miłości i uwagi, a dzięki temu będzie mógł szybko się odrodzić. Marzec i początek kwietnia to idealny moment na pielenie, przycinanie krzewów, sadzenie kwiatów, przesadzanie bylin i wszystkich rzeczy, które sprawiają, że ogród staje się wyjątkowym miejscem. 

fot. Pexels.com

Sprzątamy nie-zielone części ogrodu

Żeby uporządkować ogród, należy zacząć od podstaw. Najlepiej rozpocząć od sprzątania podjazdu i wszystkich ścieżek. Zimą te miejsca są często pokryte lodem, więc przez posypywaniem solą i piaskiem, pojawiają się na nich zacieki i białe wykwity. Nierzadko w fudze przy kostce brukowej pojawiają się chwasty, które trzeba wypielić.

Prace ogrodowe po zimie to również praca przy domu. Dlatego nie można zapomnieć o zrobieniu przeglądu rynien. Należy usunąć z nich zalegające liście drzew i inne pozostałości jesieni, inaczej rury mogą się blokować, a woda zacznie przelewać się górą, co może zaszkodzić elewacji budynku. Następnie, jeśli posiadacie zewnętrzne krany, dzięki którym można swobodnie podlewać rośliny, sprawdźcie, czy są drożne i nie zamarzły w trakcie zimy.

Potem, można zająć się altaną. Jeśli jest odpowiednio ciepło – można ją odbezpieczyć i wyczyścić. Jeśli wymaga malowania, lepiej zaczekać z tym, aż zrobi się naprawdę ciepło, żeby mogła szybko wyschnąć. Należy pamiętać o zaimpregnowaniu drewna, żeby uchronić je przed niszczeniem. Prace ogrodowe po zimie to nierzadko prace niezwiązane z uprawą roślin. Jeśli posiadacie oczko wodne, nie można zapominać o opróżnieniu go z liści, patyków i wszystkiego, co dostało się do środka przez ostatnie kilka miesięcy. 

fot. Pexels.com

Żywopłoty, krzewy, drzewa

Kiedy skończymy zajmować się technicznym aspektem naszego ogrodu, możemy zabrać się za pielęgnację roślin. Warto zacząć od drzew, które najlepiej oporządzić jeszcze zanim na dobre rozmarzną. Trzeba to zrobić przed rozwojem pąków, dzięki pobudzimy je do szybszego wzrostu. Poza tym należy usunąć wszystkie połamane przez wiatr gałęzie. Należy pamiętać, żeby ich nie łamać. Zamiast tego powinno się zrobić to sekatorem, ponieważ nierówne złamania sprawiają, że gałąź krzywo rośnie lub się rozwarstwia.

Prace ogrodowe po zimie powinny również włączyć na listę oporządzenie żywopłotu. Jeśli mamy go niedużo, wystarczą zwykłe nożyce, którymi nadacie mu odpowiedni kształt. Jeżeli jednak posiadacie dużo żywopłotu, warto pomyśleć nad elektrycznymi nożycami, które znacznie ułatwią doprowadzenie żywopłotu do porządku.

Rozmnażamy byliny

Byliny to idealny dodatek do każdego ogrodu. Pasują idealnie do skalniaków i jako uzupełnienie rabat z kwiatami. Należy pamiętać, że prace ogrodowe po zimie wymagają od nas poświęcenia uwagi także tym roślinom.

Rozmnażanie bylin jest bardzo proste, a dzięki temu przybędzie nam wspaniałych kolorów na podwórku. Robimy to, dzieląc karpy i kłącza. W ten sposób przenosimy część roślin w inne, docelowe miejsce i niedługo potem będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi kwiatami.

Sadzimy kwiaty cebulowe

Czymże byłby ogród bez feerii kolorów różnych kwiatów doniczkowych i ogrodowych? Prace ogrodowe po zimie zdecydowanie powinny dotyczyć sadzenia kwiatów. Krokusy, żółte narcyzy i jaskry, pomarańczowe begonie, bordowe kalie, różowe lilie, kaktusy ogrodowe, fioletowe frezje – dzięki nim każdy ogród stanie się kolorowym marzeniem i wyjątkowym miejscem do odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here