fot. Pexels.com

Elektronika z Chin jest objęta zerową stawką cła, więc jej sprowadzanie jest opłacalne. Warto dowiedzieć się, czy smartfony z Chin mają gwarancję honorowaną w UE.

Zalety zakupów online

Oszczędzanie na zakupach online to nie tylko zachowanie większej ilości pieniędzy w portfelu, ale również na oszczędność czasu. To bardzo ważne w dzisiejszym, zabieganym świecie. Każda oszczędzona chwila jest na wagę złota.

Gdy decydujemy się na zakupy online, nie musimy tracić cennego czasu na dojazdy oraz na zbędne kręcenie się po sklepie. Możemy dokonać transakcji o dowolnej porze z własnej kanapy, co pozwala nam na mądrzejsze zarządzanie własnym czasem. Ponadto zakupy online pozwalają na zniwelowanie stresu u osób, które nie lubią dokonywać tradycyjnych zakupów i są zestresowane koniecznością rozmowy ze sprzedawcami.

Zakupy online okazały się nieoczekiwanie wielkim udogodnieniem podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Nie musimy martwić się o to, że w sklepie jest wysokie ryzyko zarażenia albo o aktualne restrykcje ograniczające handel w naszym kraju. Za pomocą własnego telefonu lub komputera może z łatwością dokonać zakupów w kilka chwil

Kupowanie przez internet pozwala między innymi na oszczędzanie przy zakupach chemii domowej. Coraz więcej osób kupuje internetowo większe opakowania lub ilości opakowań produktów potrzebnych do czyszczenia domu, oszczędzając do kilkunastu złotych miesięcznie. Podobnie sprawa ma się z żywnością. W oszczędzaniu na zakupach online pomagają też internetowe wyszukiwarki kodów rabatowych i porównywarki cen

fot. Pexels.com

Wszystko o opłatach celnych

Czym tak naprawdę jest cło? To opłata, którą państwo nakłada na towary przywożone do kraju lub wywożone z kraju. To cła importowe i eksportowe. Istnieje również kategoria ceł tranzytowych, nakładanych na towary obecnie transportowane przez dany obszar celny, ale współcześnie taka opłata jest używana bardzo rzadko.

Nie musimy uiszczać opłaty celnej, jeśli łączna wartość zamówionych przez nas towarów w jednej przesyłce nie przekracza 150 euro. Podstawą prawną jest Dz. U. Unii Europejskiej seria L Nr 324, s. 23. Obecnie (stan na luty 2021) 150 euro to równowartość mniej więcej 673 zł. Osoba fizyczna kupująca towary z Chin jest zwolniona też z opłacenia podatku VAT, jeśli wartość towaru nie przekracza 22 euro, czyli około 98 zł.

Cło przy zakupach z Chin zapłacimy na przesyłkach o wartości większej niż 150 euro. Warto skorzystać z przeglądarki taryfowej ISZTAR, czyli z systemu internetowego, zbierającego dane nt. opłat celnych w naszym kraju. Tam dowiemy się między innymi, że elektronika jest objęta cłem 0%. 

fot. Pexels.com

Gwarancja na chińskie smartfony

Kupowanie telefonów prosto z Chin to bardzo atrakcyjna opcja ze względu na niskie ceny oraz cło 0% na elektronikę. Jeśli zamierzasz zakupić telefon z Chin, musisz pamiętać o dokładnym sprawdzeniu opinii o sprzedawcy oraz specyfikacji sprzętu.

Niestety, gwarancja na smartfony z Chin obowiązuje jedynie… w Chinach. Nie jest honorowana w UE. Możesz skorzystać z serwisu w Azji, co jest skomplikowanym procesem. Należy skontaktować się ze sklepem, w którym kupiliśmy telefon, a następnie wysłać paczkę ze sprzętem pocztą lub kurierem (koszt kilkudziesięciu złotych). Czas oczekiwania na naprawę i odesłanie sprzętu może trwać ponad miesiąc! Wiele osób nie może pozwolić sobie na tak długą “rozłąkę” ze sprzętem.

Jeśli chcemy kupić chiński smartfon, ale móc korzystać z gwarancji honorowanej w Polsce, powinniśmy kupić sprzęt dedykowany na rynek europejski. Półśrodkiem może okazać się kupno smartfona w takich sklepach jak iBuyGou. Ten sklep przewiduje możliwość serwisowania sprzętu marki Xiaomi w Polsce; dopiero w przypadku poważniejszych usterek wysyłają smartfony do Chin.

Aliexpress

Kupowanie z Aliexpress to prawdziwa gratka dla tych, którzy zastanawiają się jak szukać okazji w sieci. Serwis Aliexpress należy do holdingu Alibaba Group. Platforma działa na zasadzie e-commerce, ułatwiając transakcje między przedsiębiorcami i indywidualnymi klientami.

Na Aliexpress możemy znaleźć niemal wszystko. Na korzyść tej platformy sprzedażowej przemawia dobrej jakości ochrona konsumenta. Sprzedawca dostaje pieniądze dopiero wtedy, gdy potwierdzimy odbiór kompletnego towaru. Jeśli coś jest nie tak, możemy ubiegać się o zwrot środków przez założenie sporu ze sprzedawcą. Zakupy na Aliexpress mają też swoje minusy, czyli na przykład długi czas oczekiwania na przesyłkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here