Część zakupów z zagranicy jest objętych cłem. Czym jest ta opłata i czy zawsze musimy ją zapłacić, gdy kupujemy towar z Chin?
Czym jest cło?
Cło to opłata, która jest nakładana przez państwo na towary wywożone i przywożone poza granice państwa oraz na towary podczas tranzytu przez jego obszar celny. Taka opłata ma na celu ochronę rynku wewnętrznego i rodzimych przedsiębiorców przed zalewem tańszych produktów z zagranicy.
Wyróżniamy cła importowe (nakładane w celu ochrony produkcji krajowej), cła eksportowe (nakładane w celu zachęty przetwarzania lub sprzedaży danego produktu w kraju pochodzenia, na przykład w przypadku surowców) oraz cła tranzytowe (nakładane na towar podczas tranzytu przez dany kraj). Pamiętajmy, że cła tranzytowe są nakładane bardzo rzadko.
Cło przy zakupach z Chin ma charakter importowy. Nie jest nakładane na każdy towar, który sprowadzamy z tego azjatyckiego państwa.
Opłaty za towar zamawiany z Chin
Towary sprowadzane z Chin są objęte kilkoma dodatkowymi opłatami. Cło przy zakupach z Chin jest uzależnione od kosztu zakupionego towaru. Z cła zwolnione są produkty o niewielkiej wartości. Podstawą prawną jest Dz. U. Unii Europejskiej seria L Nr 324, s. 23, który reguluje, że przesyłki o łącznej wartości nieprzekraczającej 150 euro transportowane z tzw. państwa trzeciego do odbiorcy na terenie UE nie są objęte cłem. W lutym 2021 150 euro to równowartość mniej więcej 673 zł. Warto pamiętać, że zwolnienie z cła obowiązuje osoby fizyczne kupujące towary na aukcjach internetowych (np. kupowanie z Aliexpress do 150 euro nie jest objęte cłem).
Produkty o wartości przewyższającej 150 euro sprowadzane z Chin są objęte cłem na różnym poziomie; na przykład elektronika z Chin objęta jest cłem 0%, ale odzież lub zasłony z bawełny są objęte stawką cła na poziomie 12%. Informacje na temat ceł można znaleźć na stronie rządowej przeglądarki ISZTAR. Dzięki tej przeglądarce taryfowej z łatwością można zdobyć informacje na temat stawek cła na wszystkie możliwe produkty.
Z racji na brak cła przy zakupie elektroniki dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się telefony i laptopy zamawiane z Chin. Jeśli rozważamy taki zakup, powinien zainteresować nas temat, jakim jest gwarancja na smartfony z Chin.
VAT na produkty z Chin
Istotna jest również kwestia podatku VAT. VAT zapłacimy już od towarów o wartości przekraczającej 22 euro, chyba że sprzedawca wyśle produkt jako “prezent”, wtedy podatek obowiązuje dopiero dla towarów o wartości powyżej 45 euro.
Podsumowując, osoba fizyczna kupująca towary z Chin jest całkowicie zwolniona z opłat dodatkowych, jeśli wartość towaru nie przekracza 22 euro. Podstawą prawną do tego stwierdzenia jest art. 51 ust. 1 (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.). Ponadto według prawa Unii Europejskiej zwolnieniem z cła są objęte przesyłki do 150 euro. Warto pamiętać, że te ulgi nie obejmują towarów takich jak alkohol, wyroby tytoniowe oraz perfumy.
Jak oszczędzać podczas zakupów online?
Najtaniej sprowadzimy towary z Chin, ale ta forma zakupów ma swoje wady. Na przesyłkę należy czekać często nawet do kilku miesięcy, zwłaszcza gdy tranzyt odbywa się drogą morską. Przede wszystkim warto zapoznać się z kilkoma radami na temat tego, jak oszczędzać na zakupach internetowych w polskich sklepach.
Oszczędzanie na zakupach online jest prostsze dzięki wykorzystywaniu narzędzi takich jak porównywarki cen oraz wyszukiwarki kodów rabatowych. Wszyscy, którzy zastanawiają się jak szukać okazji w sieci, powinni zaznajomić się z tymi dwoma przydatnymi narzędziami.
Porównywarki cen działają na zasadzie zbierania informacji o cenach tego samego produktu na różnych stronach internetowych oraz wybierania najkorzystniejszej oferty dla konsumenta.
Wyszukiwarki kodów rabatowych pomagają w znalezieniu atrakcyjnych promocji. Przed każdym zakupem internetowym warto sprawdzić, czy nie obowiązuje akurat jakaś korzystna zniżka. Najpopularniejszymi stronami tego typu są picodi.com, alerabat.com i rabatio.com.
Oszczędzanie na codziennych zakupach
W ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem na oszczędzanie stało się dokonywanie codziennych zakupów w sieci. Przede wszystkim mowa tu zarówno o zakupie artykułów spożywczych, jak i środków czystości i produktach higienicznych.
Najczęściej wiąże się to z kupowaniem większej ilości produktów niż podczas tradycyjnych zakupów, co pozwala na osiągnięcie niższej ceny detalicznej. Ten sposób świetnie sprawdza się jako droga na oszczędzanie przy zakupach chemii domowej. Kupując duże opakowania, możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w porównaniu do kupowania artykułów gospodarstwa domowego dostępnych w supermarketach. Podobną sztuczkę można zastosować w przypadku artykułów spożywczych.