fot. Pexels.com

Aliexpress to witryna pozwalająca na zakup różnych towarów prosto z Chin. O czym warto pamiętać podczas zakupów?

Czym jest Aliexpress?

To portal zakupowy oparty na dobrowolnych umowach między sprzedawcami i klientami indywidualnymi. Serwis należy do holdingu Alibaba Group. Aliexpress działa od 2010 roku i obecnie funkcjonuje podobnie jak e-Bay, czyli na zasadzie e-commerce. To oznacza, że platforma nie sprzedaje produktów bezpośrednio, ale ułatwia połączenie między przedsiębiorcą a konsumentem.

Aliexpress: o czym pamiętać?

Aliexpress to świetna platforma dla tych, którzy zastanawiają się jak szukać okazji w sieci. Na tej stronie znajdziemy mnóstwo ofert w bardzo niskiej cenie, na przykład w przypadku towarów takich jak elektronika, ubrania, przedmioty przydatne podczas urządzania domu. Sklep Aliexpress pozwala nam na znalezienie niemal wszystkich potrzebnych nam produkty.

Na korzyść tej strony sprzedażowej przemawia fakt dużego bezpieczeństwa transakcji. Sprzedawca dostaje pieniądze za przedmiot dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że przedmiot dotarł do nas w oczekiwanym stanie. Jeśli mamy zastrzeżenia do paczki, możemy założyć spór. Zwykle w takim przypadku odzyskujemy całość lub część kwoty.

Zakupy z Chin mają też swoje minusy. Czas oczekiwania na przesyłkę może być naprawdę długi, zwłaszcza w przypadku, gdy tranzyt odbywa się drogą morską. Niektórzy czekają na swoje paczki nawet do kilku miesięcy.

Warto pamiętać też, że nie wszystko powinniśmy zamawiać z takich stron. Z uwagi na brak pewności co do wykorzystanych w produkcji materiałów, nie poleca się zakupu środków czystości,  kosmetyków, żywności i artykułów mających kontakt z żywnością oraz zabawek seksualnych. Takie produkty z Chin mogą być nieprzebadane lub mieć zły skład i nam szkodzić. Podobnie sprawa ma się z artykułami dla zwierząt oraz małych dzieci.

fot. Pexels.com

Co musisz wiedzieć na temat cła na produkty z Chin?

Cło jest opłatą nakładaną przez państwo na towary, które są wywożone z danego kraju lub przywożone w jego granice. Istnieje również cło tranzytowe, nakładane na towary podczas tranzytu przez obszar celny. Opłaty celne mają między innymi chronić rynek wewnętrzny i zapobiegać dominacji zagranicznego kapitału nad rodzimymi biznesami.

Towary z Chin są objęte kilkoma dodatkowymi opłatami. Cło przy zakupach z Chin jest uzależnione od kosztu zakupionego towaru. Z cła zwolnione są przesyłki, których wartość nie przekracza kwoty 150 euro. Podstawą prawną jest Dz. U. Unii Europejskiej seria L Nr 324, s. 23. Co ważne, zwolnienie z cła obejmuje przede wszystkim osoby fizyczne. Z tego względu kupowanie z Aliexpress do 150 euro nie jest objęte opłatami celnymi.

Kolejną opłatą jest podatek VAT. Zapłacimy go, jeśli wartość przesyłanego towaru przekroczy kwotę 22 euro. Jak można wywnioskować z powyższych informacji, osoba fizyczna kupująca towary z Chin jest całkowicie zwolniona z opłat dodatkowych przy towarach o wartości do 22 euro.  Podstawą prawną do tego stwierdzenia jest art. 51 ust. 1 (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.). Warto pamiętać, że te ulgi nie obejmują towarów luksusowych: alkoholi, wyrobów tytoniowych, perfum

Jeśli wartość towarów, które zamierzamy zamówić z Chin, przekracza 150 euro (w lutym 2021 to równowartość mniej więcej 673 zł), oclenie zależy od rodzaju towaru. Warto skorzystać z ISZTAR. To system internetowy, który zbiera dane na temat taryf celnych obowiązujących w naszym kraju.

Co ciekawe, elektronika z Chin jest objęta opłatą celną na poziomie 0%, co stanowi bardzo atrakcyjną ofertę dla wielu osób. Jeśli decydujemy się na zamówienie telefonu lub laptopa z tego kraju, warto zagłębić się w temat, jakim jest gwarancja na smartfony z Chin.

Oszczędzanie podczas zakupów internetowych w Polsce

Gdy decydujemy się na zakupy internetowe w Polsce, warto korzystać z narzędzi ułatwiających oszczędzanie na zakupach online. Po pierwsze, przydatne okazują się porównywarki cen, które pozwalają na zestawienie ze sobą ofert konkretnego produktu z kilki różnych sklepów. Innym przydatnym narzędziem są strony zbierające kody rabatowe, które umożliwiają znalezienie atrakcyjnych promocji. 

Popularne staje się też dokonywanie zakupy żywności i artykułów gospodarstwa domowego podczas zakupów online. Zakup większej ilości produktów naraz pozwala na oszczędność. Przekłada to się między innymi na oszczędzanie przy zakupach chemii domowej. W skali miesiąca można zachować w portfelu kilkanaście złotych więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here