Zima powoli schodzi ku końcowi. Wreszcie nadejdą ciepłe dni, a wraz z nimi chęć przebywania na zewnątrz. Jednak zanim wiosna na dobre u nas zawita, a my zechcemy posiedzieć z kawą w ogrodzie przed domem – należy wiele przygotować. Żeby rozkoszować się pięknymi widokami, musimy zadbać o podstawy. Ogród po zimie trzeba uporządkować i zrobić miejsce na nowe rośliny. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak o to zadbać.
Już nie możecie doczekać się chwili, aż nadejdzie ciepło, a wraz z nim piękna pogoda, odwilż i chęć na zrobienie pierwszego grilla? Po narodowej kwarantannie spotkania z najbliższymi na łonie natury to zdecydowanie coś, czego wszyscy potrzebujemy. Jednak zanim to nastąpi, musimy pozbyć się resztek zimy i przygotować ogród przed wiosną.
Niestety najsurowsza pora roku nie obchodzi się dobrze z naszymi podwórkami. Mowa tutaj nie tylko o roślinach, rabatach i skalniakach, ale również całej powierzchni przydomowej. Trawa staje się wyschnięta i żółta, po stopieniu się zasp śniegu, można dostrzec kretowiska. Podjazd po posypywaniu piaskiem lub solą, dla lepszej przyczepności samochodu, również może nie wyglądać zbyt dobrze. Porządki wiosenne najlepiej zacząć od podstaw, czyli zająć się oczyszczeniem terenu.
Pozbywamy się chwastów
Po podstawowym oczyszczeniu ogrodu najwyższa pora zadbać o nasze rośliny. Bardzo ważne jest, aby razem z nową porą roku porządnie wypielić wszystkie rabaty i miejsca, w których pojawiają się niepożądane chwasty. W zależności od ich rodzaju możemy zrobić to ręcznie lub zastosować preparaty chwastobójcze. Niestety wiele z tych szkodników ogrodowych ma tendencję do częstego odrastania, więc czasem tylko użycie środków chemicznych, gwarantuje pozbycie się chwastów na dobre. Ogród przed wiosną musi od nich wolny.
Specjaliści zwracają uwagę, żeby nie ignorować chwastów, które pojawiają się w szczelinach między kostką. Nie tylko wyglądają bardzo brzydko, kiedy wyrastają w fudze, ale i są szkodliwe dla naszego chodnika lub podjazdu. Pielenie tej części ogrodu może być pracochłonne, ale efekty sprawiają, że będzie warto.
Przycinamy drzewa i krzewy
Na wiosnę musimy szczególną uwagę poświęcić wszystkim zielonym roślinom i zapewnić im odpowiednią przestrzeń i warunki do wzrostu oraz regeneracji. Szczególną uwagę trzeba poświęcić krzewom i żywopłotom, którym należy się przycięcie. W przypadku drzew gałązki najlepiej podcinać, kiedy są one jeszcze w stanie wegetatywnym. Zanim wiosna w pełni rozkwitnie, można je delikatnie ukształtować. Należy pamiętać, żeby używać do tego sekatora – gałęzie nie powinny być łamane, ponieważ mogą wtedy zacząć się rozwarstwiać i trudniej będzie je kształtować. Zanim jednak podejmiesz się podcinania gałęzi, warto sprawdzić, czy dany gatunek na pewno tego potrzebuje. Są drzewa, które źle znoszą podcinanie, przykładem może być magnolia.
Podobnie będzie z krzewami i żywopłotem. Jeśli nie mamy go dużo, wystarczy użyć zwykłych nożyc do cięcia krzewów. Jednak jeśli mamy znaczną ilość, warto rozważyć zakup elektrycznej podcinarki, która usprawni prace w ogrodzie po zimie. Dzięki temu będziemy mogli zaszaleć, a ogród przed wiosną stanie się wyjątkowym miejscem.
Sadzimy kwiaty
Żaden ogród nie obejdzie się bez pięknych, kolorowych kwiatów, które wypełnią kolorem całe podwórko. To właśnie dzięki nim wiosna jest najlepszą porą roku – wszystko zakwita, pęcznieje i pięknie pachnie. Wiele kwiatów można sadzić już wczesną wiosną, a część z nich warto dodatkowo zasadzić w doniczkach. Niezależnie od ich rodzaju, to najlepszy moment, żeby o nie zadbać i zainwestować w piękny ogród pełen kwiatów. Warto wybrać:
- Bratki,
- Irysy,
- Dalie ogrodowe,
- Jaskry,
- Maki,
- Tulipany,
- Kaktusy ogrodowe,
- Lilie,
- Konwalie,
- Chabry,
- Piwonie,
- Powojniki.
Nie bój się nawozu
Żeby mieć piękny i zadbany ogród przed wiosną, musimy pamiętać o nawożeniu. Dzięki temu trawa będzie miała intensywny, zielony kolor, a kwiaty będą kwitnąć, jak nigdy. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów, które łatwo można dopasować do potrzeb roślin, żyjących w ogrodzie. Możemy wybrać granulki lub takie w płynnej formie. Często różnią się one zawartością mikroelementów.