fot. Pexels.com

Marzy Ci się stworzenie nowego, pięknego ogrodu po zimie? A może chcesz wprowadzić nieco egzotyki? Postaw na kaktusy w ogrodzie! To prosty sposób, żeby stworzyć oryginalny, nowy wystrój wokół domu, który wcale nie będzie tak trudny do utrzymania. Wiosna to idealna pora na dekorację ogrodu, a my podpowiadamy, jak to zrobić i jak zadbać o kaktusy tak, żeby przetrwały nasz specyficzny klimat.

Wiosna to idealny moment, żeby zadbać o nasz ogród. Przestrzeń wokół domu to jego prawdziwa wizytówka i warto, aby dobrze nas reprezentowała. Każda działka powinna być oporządzona tuż po zakończeniu zimy, żeby odpowiednio ją przygotować do nowego sezonu.

Ciekawym rozwiązaniem, które wciąż zyskuje na popularności, są kaktusy. Chociaż zazwyczaj kojarzą się one z gorącym klimatem, upałami i dobrą odpornością na trudne warunki – rzadko utożsamiane są ze roślinami, które przeżyją jesienną pluchę i zimę w Polsce. Niemniej kaktusy w ogrodzie to nie to tylko propozycja na lato. Istnieją gatunki, które bez problemu przetrwają przed domem przez cały rok, należy je tylko odpowiednio pielęgnować. 

fot. Pexels.com

Kaktusy mrozoodporne a zimoodporne

Wbrew pozorom istnieje wiele odmian kaktusów, którymi bez problemu możemy się cieszyć w naszym klimacie. Dzielą się na dwie podstawowe kategorie – mrozoodporne i zimoodporne. Nie dajcie się zwieść – chociaż bazując na nazwie, można by uważać, że to synonimy, jednak ich pielęgnacja znacznie się różni.

Kaktusy w ogrodzie to piękna rzecz. Zwłaszcza jeśli dobierzemy odpowiedni gatunek i poznamy jego wymagania, wtedy bez problemu dorobimy się pięknej działki. Mrozoodporne kaktusy sprawdzą się w miejscach, gdzie temperatura spada nawet do -30 stopni Celsjusza. Chociaż są bardzo wytrzymałe – będą potrzebowały naszej pomocy, żeby przetrwać zimę. W tym trudnym okresie w roku należy zapewnić im suche podłoże i zabezpieczyć od wilgoci.

Kaktusy zimoodporne jak sama nazwa wskazuje, bez problemu są w stanie przetrwać zimę bez pomocy z zewnątrz. Ten rodzaj jest wyjątkowo odporny na wilgotne podłoże, dlatego szybko i łatwo adaptuje się w naszym klimacie. Kaktusy w ogrodzie mogą być pięknym dodatkiem do wiosennych roślin, jednak nawet tak ekstremalnie rośliny potrzebują wsparcia z naszej strony. Zimą warto zapewnić im chociaż minimalne schronienie, a najlepiej zapewnić daszek, żeby zabezpieczyć je przed nadmiarem wilgoci. 

fot. Pexels.com

Idealne warunki do życia kaktusów

Żeby kaktusy w ogrodzie mogły cieszyć nasze oko już tego lata, należy najpierw odpowiednio przygotować się do ich posadzenia. Chociaż to twarde i niewymagające rośliny, warto zadbać o warunki ich sadzenia i przechowywania, żeby mogły rosnąć jak najdłużej. Najlepsza lokalizacja w ogrodzie do ich posadzenia to południowa strona, która zazwyczaj jest nieco cieplejsza niż inne. Powinniśmy unikać miejsc, w których mocno wieje wiatr. Najważniejsze jest, żeby zapewnić im jak najwięcej słońca.

Odmiany mrozoodporne najlepiej posadzić pomiędzy majem a lipcem. Należy zrobić to zanim skończy się lato, żeby kaktusy w ogrodzie zdążyły się ukorzenić, zanim nadejdzie zima i rozpoczną się trudne warunki. W pierwszym miesiącu można dodać im trochę nawozu dla kwiatów. Ważne, aby był bogaty w fosfor i potem, ale zawierał niewielki ilości azotu.

Odpowiednie podłoże jest także bardzo ważne w żywotności kaktusów. Ziemia powinna być zdrenowana, żeby woda nie zatrzymywała się przy korzeniach i miała swobodny odpływ. W jej warstwach powinien się znajdować następująco: gruby żwir, opłukany drobny żwir i ziemia ogrodowa. Przy zakupie sadzonek, warto dopytać sprzedawcę o wymagania danej rośliny, ponieważ każda odmiana ma swoje własne potrzeby.

Zimowanie kaktusów w ogrodzie

Zapewne niewiele osób wie, że kaktus potrzebuje niskich temperatur, żeby ponownie zakwitnąć. To właśnie wtedy, kiedy temperatura spada poniżej zera, wytwarzają się pąki kwiatowe. Aby kaktusy przetrwały bez problemu zimę, należy je zasuszyć. Proces odparowania wody zaczynamy najpóźniej w połowie września i zabezpieczamy je przed wodą. Wiosną znowu możemy zacząć proces nawadniania, warto przy okazji zadbać o cały ogród, żeby przywrócić kaktusy w ogrodzie do życia. Fajnym dodatkiem będą też kwiaty doniczkowe, które dodadzą uroku.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here