Książki parentingowe to pozycje dotyczące wychowywania dziecka i świadomego rodzicielstwa. Jak wybrać najlepsze i czego można się z nich dowiedzieć?
Najlepsze książki parentingowe
Najlepsze książki o wychowywaniu dziecka powinny być poparte badaniami naukowymi i opiniami ekspertów. Jako rodzice nie powinniśmy ufać książkom, które są napisane przez laików, którzy tylko kreują się na specjalistów. Przed wyborem odpowiednich pozycji warto zaznajomić się z sylwetką autora oraz źródłami, na podstawie których została stworzona książka. Najlepsze książki parentingowe są zbudowane na bazie wiedzy pochodzącej z nurtu psychologii behawioralnej. Jeśli znasz już dużo popularnych pozycji na temat wychowywania dzieci, a wciąż chcesz dowiadywać się więcej, możesz sięgnąć po publikacje naukowe właśnie z behawioralnego nurtu nauk psychologicznych.
Jeśli dopiero zaczynasz interesować się tym tematem, doskonałym wyborem może być książka autorstwa amerykańskiej neurobiolożki Mayim Bialik. W pozycji zatytułowanej “Nie tylko chusta” tłumaczy zawiłości procesu kształtowania się więzi między dzieckiem i rodzicami. Ostrzega młodych rodziców przed popełnianiem popularnych błędów. To doskonała książka dla osób, które czekają na narodziny pierwszego dziecka i są “zielone” w temacie.
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…”
Kolejną ważną pozycją jest książka Adele Faber, czyli “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Książka opowiada o komunikacji w rodzinie oraz uświadamia rodziców o zasadach wzajemnego szacunku. To doskonała pozycja dla rodziców dzieci, które wchodzą w burzliwy okres dojrzewania. W odniesieniu do maluchów poleca się publikację “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” autorstwa Joanny Faber i Julie King. Na podstawie wieloletnich doświadczeń zdobytych podczas pracy z dziećmi piszą o komunikacji pomiędzy rodzicami i najmłodszymi dziećmi w wieku od 2 do 7 lat.
Istotną kategorią książek o rodzicielstwie są również pozycje dotyczące problemów z żywieniem dzieci. Wiele maluchów to niejadki; o tym problemie opowiada książka “Moje dziecko nie chce jeść” Carlosa Gonzalesa. Autor nie jest zwolennikiem dokarmiania dzieci na siłę. Opowiada o tym, jak mały człowiek sam powinien wybierać sobie pory, w których będzie jadł. Inną świetną pozycją w tym temacie jest duńska książka “Uśmiechnij się, siadamy do stołu”. Opowiada ona o budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. W kontekście żywienia najmłodszych warto zainteresować się też takimi pozycjami jak książki kucharskie dla młodej mamy.
Kary i nagrody
Interesującym zagadnieniem w kontekście książek o wychowaniu dzieci są pozycje opowiadające o systemie kar i nagród. Od kilku lat w środowiskach zajmujących się świadomym rodzicielstwem mówi się coraz więcej o odejściu od stosowania zarówno kar za przewinienia, jak i nagród za dobre sprawowanie.
Doskonałą lekturą w tej tematyce są książki “Dialog zamiast kar” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej i “Wychowanie bez kar i nagród” Alfiego Kohna. Ta druga książka ma już status kultowej, przynajmniej w kręgach osób zajmujących się tak zwanym naturalnym rodzicielstwem. Opierając się na wielu badaniach naukowych, Kohn przekonuje, że system nagradzania i karania dzieci nie działa. Autor twierdzi, że zamiast stosować takie metody, powinniśmy dużo rozmawiać z dziećmi, pozwalać im kierować własnym życiem, jednocześnie będąc pewnego rodzaju mentorem i przewodnikiem dla maluchów. Książka Kohna to obowiązkowa lektura dla młodej mamy.
A na odstresowanie…
Opieka nad dziećmi jest bardzo ciężką pracą, tym bardziej gdy zajmujemy się również domem oraz pracą zawodową. Im dziecko jest starsze, tym bardziej samodzielne, ale przy najmłodszych. Czyli niemowlętach i dzieciach do lat dwóch, bardzo trudno o chwilę oddechu. Jeśli uda nam się już ją złapać, warto poświęcić ten czas na wieczór z książką.
Książki na wieczór dla mamy powinny pozwolić na odstresowanie i przeniesienie się do innego świata, który umożliwia oderwanie się od problemów dnia codziennego. Świetną gimnastyką dla umysłu może być czytanie kryminałów, które pobudzają do myślenia nad rozwiązaniem zagadki tak jak na przykład klasyczne kryminały Agathy Christie.