fot. Pexels.com

Dzień z życia matki małego dziecka to prawdziwy maraton. Malucha trzeba mieć cały czas na oku, regularnie karmić i przewijać dziecko, a przy okazji zająć się domem, często również pracą… Po ciężkim dniu najlepszym odpoczynkiem jest spędzenie wieczoru z dobrą lekturą.

Dzień z życia mamy

Zajmowanie się dziećmi potrafi wyprać nas z jakiejkolwiek energii. Przy najmłodszych trzeba cały czas pozostawać czujnym. Matki zaczynają dzień często już o 4 lub 5 nad ranem, kiedy to dzieci zaczynają być głodne. Niektórzy najmłodsi już o tej porze zaczynają dzień i trzeba mieć ich ciągle na oku, więc niewiele rodziców może pochwalić się możliwością wstawania o preferowanych porach. Przed południem wiele małych dzieci ma drzemki, ale zwykle to też nie pora na odpoczynek dla rodzica. Gdy dziecko na chwilę zasypia, matki zajmują się domem lub innymi zobowiązaniami. Przecież wiele młodych matek obecnie z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem dodatkowo pracuje zdalnie z domu, co jeszcze bardziej wydłuża tę listę obowiązków!

Popołudnie upływa najczęściej na zabawach z dzieckiem, karmieniu oraz próbach sprawnego zarządzania swoim czasem tak, aby dać sobie radę ze wszystkimi dodatkowymi sprawunkami. Nawet zwyczajny spacer to prawdziwa wyprawa, jeśli bierzemy ze sobą wózek i niemowlaka, nie mówiąc już o tym, jak wyglądają w takich warunkach zakupy spożywcze! Dopiero około godziny 19 lub 20, kiedy dzieci są usypiane, matki mogą zająć się naprawdę tylko swoimi sprawami.

Takie schematy mają miejsce nie tylko w przypadku niemowlaków, bo na przykład dzieci w wieku przedszkolnym również potrzebują ogromu uwagi. To oznacza, że przez kilka pierwszych lat życia malucha dzień matki jest zorganizowany dosłownie pod tryb życia i preferencje dziecka. To dla wielu kobiet bardzo frustrujące.

Wieczór to często jedyny moment w ciągu dnia, kiedy matki małych dzieci mają czas dla siebie. Jednym z najlepszych sposobów na przyjemne i produktywne spożytkowanie tego czasu jest wieczorny relaks z książką. Lektura dla młodej mamy to doskonała alternatywa dla oglądania mało ambitnego serialu, gdyż czytanie to doskonały trening umysłu i wyobraźni. Ponadto książki pozwalają też na oderwanie się od codziennej rzeczywistości.

fot. Pexels.com

Propozycje najlepszych książek 

Wybierając idealną pozycję książkową do czytania po ciężkim dniu, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Dla niektórych kobiet najlepszą rozrywką będą książki popularnonaukowe, a dla innych romanse! Nie ma w tym nic złego, bo książka ma być przede wszystkim dobrym sposobem na relaks. 

Dla ambitnych mam idealną lekturą mogą okazać się dzieła polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Porywające historie i bogate słownictwo pozwalają na przeniesienie się do świata prozy wykreowanego przez Tokarczuk i oderwanie się od spraw życia codziennego. Doskonałą książką na wieczór może być pozycja pod tytułem “Ostatnie historie”. W tej powieści Tokarczuk wprowadza nas w trzy historie trzech kobiet z trzech różnych pokoleń, które próbują poradzić sobie ze śmiercią i przemijaniem.

Innym doskonałym pomysłem na wieczorny relaks jest czytanie kryminału. To bardzo popularny gatunek wśród kobiet. W ostatnich latach pozytywne opinie zbiera powieść “Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris.

fot. Pexels.com

Książki parentingowe

Książki o wychowywaniu dzieci pozwalają na spełnianie obowiązków rodzicielskich z większą świadomością i wyczuciem niż wcześniej. To doskonała lektura dla ambitnych mam, które nie chcą wychowywać dzieci bez poznania opinii ekspertów na temat różnych metod wychowawczych. Najlepsze książki parentingowe to takie, które znajdą zastosowanie w danej rodzinie, a ich treść jest sprawdzona. W tematyce wychowania warto sięgać po pozycje naukowe z zakresu psychologii behawioralnej, które pozwalają na lepsze poznanie mechanizmów rządzących ludzkim mózgiem.

Warto zainteresować się również innymi lekturami związanymi z różnymi problemami z dziećmi. Dla kobiet, których dzieci są alergikami i nie mogą jeść wszystkiego, idealną propozycją będą książki kucharskie dla młodej mamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here