fot. Pexels.com

Nic nie odpręża lepiej niż relaks z książką, szczególnie po dniu pełnym perypetii z dziećmi. Lektura dla młodej mamy, najlepsze pozycje, które w bardziej lub mniej swobodny sposób poruszają temat rodzicielstwa.

Jak nie dać się zwariować?!

Na rynku wydawniczym znajdują się setki pozycji dotyczących świadomego rodzicielstwa. Ich ilość przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Jak wybrać książki o wychowywaniu dzieci lub o ciąży i nie bać się, że trafimy na niesprawdzone informacje? 

Najlepsze książki parentingpexowe są poparte badaniami naukowymi, najczęściej czerpią garściami z nurtu psychologii behawioralnej, pedagogiki oraz medycyny. Warto sprawdzać źródła, na których zostały oparte opisy badań oraz krytycznie podchodzić do prezentowanych nam w książkach treści. Tym samym można uchronić się od pułapki zanurzenia się w fałszywych informacjach, które mogłyby tylko zaszkodzić naszemu dziecku.

Ponadto warto pamiętać, że jako matka nie musisz czytać jedynie książek o ciąży i macierzyństwie. Przecież czytanie to doskonała rozrywka! Po przejrzeniu pozycji na temat wychowania potomstwa z przyjemnością weź się za interesujące pozycji z gatunku literatury pięknej albo kryminału. Książki na wieczór dla mamy pozwalają uzyskać chwilę wytchnienia podczas zabieganego dnia z dzieckiem. 

fot. Pexels.com

Książki o ciąży

Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo publikacji dotyczących różnych aspektów stanu błogosławionego. Warto zaznaczyć, że jeśli czujesz, że z Twoim dzieckiem jest coś nie tak, powinnaś udać się do lekarza prowadzącego ciąże, a nie szukać pomocy w książkach! Jeśli jednak wszystko jest dobrze, warto zaznajomić się między innymi z następującymi pozycjami:

  • Ciąża – instrukcja obsługi” Sarah Jordan to doskonały przewodnik po podstawowych zagadnieniach związanych z ciążą. Autorka tłumaczy odpowiedzi na różne często pojawiające się pytania. To świetna lektura dla młodej mamy, które niedawno zaszły w ciążę i czują się nieco zagubione w nowej sytuacji. 
  • Śmieszny brzuszek” Jeny McCarthy opowiada o ciąży bez zbytniego upiększania. Autorka pisze o rozstępach, problemach z bólem pleców, zmieniającym się podczas ciąży ciałem. Pomimo bezpośredniego przekazu, to wciąż bardzo ciepła książka, która z humorem opowiada o ciążowych perypetiach. “Śmieszny brzuszek” jest doskonałą lekturą dla kobiet, które cenią sobie dystans do świata.
  • Ciężarówka przez 9 miesięcy” Kaz Cooke przez jakiś czas była bardzo popularną pozycją. To kolejna książka, która w nieco dowcipny sposób rozwiewa wątpliwości na temat ciąży i opowiada o tym stanie bez zbytniej egzaltacji. Z tej książki niemal wypływają wielkie pokłady pozytywnej energii!

Warto przytoczyć również jedną pozycję z naszego podwórka. “Cudowne 9 miesięcy” to polska książka na temat perypetii ciążowych, oparta na wywiadach z osobami z doświadczeniem w pracy z ciężarnymi, m.in. lekarzami, dietetyczką, nauczycielką jogi, a nawet właścicielką manufaktury kosmetyków. Nie zabrakło tam również rozmów z psychoterapeutą, który opowiada o tym, jak ciężarna powinna o siebie dbać pod względem zdrowia psychicznego oraz męskiej perspektywy na narodziny i wychowanie dziecka. “Cudowne 9 miesięcy” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto spodziewa się dziecka! 

fot. Pexels.com

Lektura dla młodej mamy o wychowaniu

Lektura dla młodej mamy powinna przede wszystkim rozwiewać wątpliwości na temat wychowania. Doskonałym wyborem na początek może być pozycja “Nie tylko chusta”, która opowiada o budowaniu bliskości pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Autorką książki jest amerykańska neurobiolog Mayim Bialik. Kobieta nie tylko opowiada o bliskości, ale rozwiewa też mity dotyczące wychowania najmłodszych.

Każdy rodzic powinien zapoznać się też z książką “Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców”. To zbiorowe opracowanie, które opowiada o tym, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i nie przelewać ich na dziecko. 

Książki na temat niejadków to również doskonała lektura dla młodej mamy. Wiele osób martwi się, że ich dzieci nie jedzą wystarczającej ilości pożywienia. Obawy te rozwiewa Carlos Gonzales w książce “Moje dziecko nie chce jeść”. Autor jest zwolennikiem tego, aby dziecko samo decydowało o swoim uczuciu głodu i sytości. Świetnym uzupełnieniem takich lektur są  książki kucharskie dla młodej mamy, które pozwolą na znalezienie potraw najlepszych dla naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here