Czkawka u dziecka w ciąży

Czy dziecko będące jeszcze w łonie matki, może dostać czkawki? Dodatkowo czy jest ona dla niego niebezpieczna? Takie pytanie pojawia się bardzo często, i nie powinno stanowić zaskoczenia. W końcu bądź co bądź każda matka martwi się o zdrowie swojego dziecka, a tym samym chce wiedzieć jakie zagrożenia niesie za sobą takie zjawisko.

Czkawka u dziecka w ciąży

Na samym początku trzeba jednak wytłumaczyć jedno, iż czkawka u dziecka w ciąży wcale nie jest niebezpieczna. Wręcz przeciwnie. To normalny objaw z którym przyjdzie nam się spotkać niejeden raz. Zwłaszcza po drugim trymestrze ciąży. Efektem tego są specyficzne wzdrygnięcia malucha jakie nawiązują wręcz do niewielkich wibracji, lekkiego muśnięcia a wraz z rozwojem płodu dotyku czy nawet podskoku. Warto tutaj dodać że czkawka może trwać nawet kilkanaście minut, choć najczęściej kończy się po kilku. Jednak jak wspomniano powyżej nie należy się nią martwić. Pojawiać się ona będzie w miarę regularnie i nie ma sprawdzonego sposobu aby z nią walczyć. Zresztą nie ma takiej potrzeby. Dosyć często matki uważają, iż czkawka u dziecka jakie znajduje się jeszcze w ich brzuchu to sygnał do natychmiastowego działania, nie rozumieją przy tym że metody które pomagają dorosłym wcale nie są w tym przypadku skuteczne.

Skąd bierze się czkawka oraz jakie są jej przyczyny?

Czkawka u dziecka w ciążyCzkawka jest efektem niewielkiego podrażnienia występujących zakończeń nerwów przeponowych. Wpływ na to ma wiele czynników jednym z najważniejszych pozostaje zbyt szybkie połykanie powietrza, jak ma to miejsce u dorosłych osób. Jeżeli chodzi o dziecko w ciąży to tutaj jest to wynikiem przyswajania dużej ilości i jednocześnie połykania płynu owodniowego, jakim każdy płód jest otoczony wręcz z każdej co za tym idzie strony. Właśnie jego picie przez dziecko, powoduje iż ćwiczy on nie tylko płuca ale również wpływa on korzystnie na rozwój układu moczowego, trawiennego czy też gwarantuje prawidłowy co za tym idzie wzrost. Dziecko dostarcza w ten sposób witaminy oraz białka czy cukry.

Zatem jednym słowem tak wygląda jego odżywianie przez matkę. Pamiętajmy więc, że czkawka u dziecka w ciąży to coś nader często a nawet regularnie się powtarzającego. Zatem nie powinniśmy nigdy wpadać w panikę ani nie stosować jakichkolwiek preparatów, metod czy środków które mogą nam w niej pomóc. Dziecku się nic nie stanie, a co najważniejsze czkawka sprawi iż tak jak powiedziano powyżej, odczujemy pewne w tym zakresie objawy które są czymś jak najbardziej normalnym. Zatem bądźmy świadomi tego, czym jest czkawka u dziecka w ciąży, jakie są powody jej występowania a tym samym czym ona się nijako charakteryzuje. Może dzięki temu uświadomimy sobie, iż nie ma sensu się w żaden sposób denerwować wtedy gdy ona się pojawia. Nie wolno stosować jakichkolwiek preparatów, leków czy też innych medykamentów które maja ograniczyć możliwość występowania czkawki u dziecka w ciąży. Zamiast mu pomóc może się to bowiem okazać bardzo niebezpieczne. Czkawka przejdzie po kilku lub kilkunastu minutach i jest czymś wręcz naturalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here