Filtracja wody w akwarium jest niezwykle ważna, ponieważ w dużej mierze to ona odpowiada za utrzymanie go w dobrym stanie, a ryb – w dobrym zdrowiu. Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto pragnie mieć piękny zbiornik, poświęci więc na wybór filtra tyle samo czasu, co na przygotowanie wszystkich ozdób. Popatrzmy, po jaki warto sięgnąć i na jakie cechy zwracać uwagę.
Podwójna filtracja
Jedną z pożądanych cech w filtrach akwariowych jest podwójna filtracja, która zapewnia możliwość oczyszczania wody w sposób biologiczny, jak i mechaniczny. Dzięki takiej konstrukcji wyłapywane są z wody zanieczyszczenia wszelkiego rodzaju – w pierwszej kolejności można usunąć większe zabrudzenia, które wyłapywane są przez filtry mechaniczne. W drugiej kolejności woda, która przepływa przez filtr biologiczny, wchodzi w reakcję, która pozwala na kompletne jej oczyszczenie ze wszystkich mikrocząsteczek, które nie mogłyby być usunięte za pomocą klasycznego filtra mechanicznego.
Decydując się na podwójną filtrację, warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju wkłady będą odpowiednie do wybranego modelu filtra. Najlepszym wyborem są te, do których można dopasować wiele ich rodzajów, co zapewnia możliwość dowolnej modyfikacji urządzenia.
Przykładem takiego rozwiązania są filtry akwariowe marki Aquael, takie jak między innymi filtr Turbo, do którego pasuje każdy, wymienny wkład od tego producenta.
Jednoczesne napowietrzanie wody
Filtry w akwarium, oprócz usuwania zabrudzeń, powinny także przyczyniać się do napowietrzania wody, dzięki czemu będzie ona nie tylko lepsza jakościowo, ale także stworzy bardziej przyjazne środowisko naturalne dla ryb. Niezwykle istotne jest przy tym, aby napowietrzanie wody odbywało się w sposób łagodny, za pomocą małych bąbelków, które najlepiej rozchodzą się po całym zbiorniku.
Cicha praca i brak wibracji
Ryby to bardzo czułe zwierzęta, dlatego, pragnąc zadbać o ich jak najwyższy komfort, należy przyłożyć wagę między innymi do jakości pracy filtra. Powinien być nie tylko wydajny, ale również cichy i pozbawiony wstrząsów, dzięki czemu możliwe będzie zainstalowanie go nawet wśród najbardziej nerwowych i delikatnych gatunków.
Z tego powodu dobry filtr powinien być wyposażony w amortyzujące przyssawki, które pozwolą na zmniejszenie wibracji i zagwarantują jego stabilną, cichą pracę. Również najwyższej jakości wirnik będzie w tym przypadku niezwykle istotny.
Dowolna konfiguracja i możliwość zmiany parametrów pracy
Ostatnia, ale nie najmniej ważna cecha filtrów akwariowych, to możliwość ich dowolnej konfiguracji i łączenia ze sobą. Dzięki temu można z ich pomocą stworzyć cały skomplikowany system filtracyjny, który świetnie się sprawdzi w dużych, wymagających specjalistycznych warunków zbiornikach.
Niemniej istotna jest także możliwość regulacji trybu pracy, w tym przede wszystkim szybkości przepływu wody. Dzięki temu zawsze filtracja będzie odbywała się dokładnie tak, jak chcemy i jak potrzebują gatunki, zamieszkujące nasze akwarium.