Jak sprawdzić swój NIP

Pierwszy raz o numerze identyfikacji podatkowej, a więc popularnym skrócie NIP usłyszeliśmy w 1995 roku, kiedy w życie weszła adekwatna do tego ustawa. NIP to nic innego jak co oczywiste szereg liczb z których pierwsze trzy definiują oraz określają Urząd Skarbowy do którego jesteśmy przypisani. Kolejne szczęść to indywidualne cyfry każdego podatnika a ostatnia cyfra określana mianem kontroli. Pewnie, że aż do roku 2011 NIP musiał posiadać każdy podatnik, potem się to jednak wszystko najzwyczajniej w świecie zmieniło, dzisiaj taki obowiązek dotyczy wyłącznie:

  • Wszystkich potencjalnych płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne lub też społeczne
  • Wszystkich osób fizycznych, jacy są podatnikami VAT lub co zrozumiałe prowadzą własną działalność gospodarczą
  • Osoby prawne lub też wszystkie instytucje organizacyjne, jakie nie zaliczają się do osobowości prawnych, a przy tym nie są podatnikami

Otrzymanie oraz uzyskanie NIP-u wymaga od nas udane się do odpowiedniego urzędu skarbowego, a tam najzwyczajniej wypełnienia wniosku i oczekiwania w granicach 3 dni na jego otrzymanie.

Jak sprawdzić swój NIP?

Jak sprawdzić swój NIP?Jak najbardziej zdarzają się przypadki, gdy zapominamy o tym, jaki jest nasz NIP ewentualnie pragniemy poznać ten który dotyczy naszego potencjalnego kontrahenta, co zatem możemy w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie bagatelizować kwestii jego prawidłowego wpisania, co może się dla nas skończyć nie tylko poważnymi problemami, ale też czymś czego będziemy z pewnych i oczywistych powodów żałować.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje co za tym idzie pozyskać informację na temat prawidłowego nr NIP, który musimy nie tylko podać ale niejednokrotnie też wykorzystać. Pierwszą opcja w takiej sytuacji, zwłaszcza gdy chodzi o nasz NIP może okazać się chociażby zwrócenie uwagi na zeszłoroczne deklaracje podatkowe, w których go podajemy. Właśnie na naszych dokumentach może się znajdować informacja o prawidłowym oraz dotyczącym nas numerze NIP, jeżeli jednak mamy z tym nie lada problem, to czas najwyższy odwiedzić odpowiedni do tego urząd skarbowy.

Wielu przedsiębiorców posiada już zaufane profile, zatem mogą takie działanie zrealizować bezpośrednio przez internet, co wydaje się nader korzystnym dla nas wręcz posunięciem. Jeżeli jednak mamy nie lada dylemat, dotyczący numeru NIP ewentualnego kontrahenta, to tutaj z pomocą przychodzi nam Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej a nawet KRS, zatem opcji i możliwości jest przynajmniej kilka. Trudno więc nie odnieść wrażenia, iż numer NIP nie tylko łatwo zdobyć ale też sprawdzić, zwłaszcza gdy z wielu powodów jego nie znamy lub zdarzyło się nam o nim zapomnieć. Na przyszłość warto posiadać zapisany numer NIP, aby móc go sprawnie i szybko podać ewentualnie zastosować gdy zajdzie taka konieczność. Nie oznacza to jednak, iż w przypadku jego zagubienia lub najzwyczajniej w momencie gdy o nim zupełnie zapomnimy nie mamy możliwości aby nie tylko do odzyskać lecz jak wspomniano powyżej, w jeden ze sprawdzonych sposobów wręcz zdobyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here