Jak się liczy średnią?

Obliczanie średniej jest z jednej strony czymś dla nas prostym oraz łatwym, z drugiej jednak często nie zdajemy sobie sprawy jak wykonać takie właśnie działanie matematyczne. W końcu bądź co bądź średnia ma przynajmniej dwie postacie. A w obu przypadkach zupełnie inaczej się ją oblicza lub traktuje. Dlatego warto nie tylko o tym pamiętać, lecz być świadomym tego czym tak naprawdę jest średnia oraz jakie są najbardziej odpowiednie dla niej metody obliczania jej przy wykorzystaniu jasno określonej przy tym opcji. Na samym początku trzeba tez wyjaśnić definicję średniej. A więc nawiązać do definicji naukowej, w której przedstawia się ją jako metodę typowo statystyczną której głównym założeniem pozostaje stwierdzenie odpowiedniej tendencji centralnej rozkładu.

Pewnie, że mało kto to zrozumie, z tego też powodu co zrozumiałe warto posłużyć się znacznie prostszym do niej nawiązaniem. Zwłaszcza w kontekście chociażby wyciągania średniej z naszych ocen w szkole podstawowej lub średniej, ich zestawieniu i uzyskaniu jednej oceny jaka cechuje wyniki w nauce danego ucznia. Podobnie zresztą określa się średnią wieku osób, które uczestniczyły w danym wydarzeniu lub mieszkają w konkretnym regionie. Jednak tutaj należy nawiązać do tego o czym wspomniano powyżej.

Poznaj rodzaje średniej

Jak się liczy średnią?Średnia arytmetyczna oraz ważona. Pierwsza z nich jest nam bliższa gdyż spotykamy się z nią bardzo często. Właśnie średnia arytmetyczna oznacza nic innego jak fakt zsumowania wspomnianych ocen oraz podzielenie ich przez ilość. Zatem jest to wręcz banalne rozwiązanie jakie idealnie sprawdza się też w sytuacji kiedy sumujemy wiek osób i dzielimy go przez ilość które zamieszkują dane miejsce.

Jak się liczy średnią ważoną?

Dużo bardziej skomplikowana może się wydać średnia ważona. Zastosowanie w dzisiejszych czasach znajduje w szkołach gimnazjalnych, gdzie pozwala ona na dodanie do siebie sumy ewentualnych ocen o konkretnej wadze i następnie podzieleniu ich przez tą wagę. Ostatnim krokiem pozostaje podzielenie wspomnianej sumy iloczynów adekwatnej do tego wagi i ocen samej wagi, choć jest to skomplikowane to jednak pozwala na uzyskanie średniej.

Z tego też powodu nie bądźmy zaskoczeni sytuacją, kiedy nasza wiedza na temat obliczania średniej nie tylko wieku ale zwłaszcza ocen nie zakładała dotychczas wykorzystania średniej ważonej. W końcu bądź co bądź dla nas średnia to nic innego jak nawiązanie do metody arytmetycznej, która jest łatwiejsza w zrozumieniu oraz zastosowaniu, a nawet w wielu przypadkach przychodzi nam wyciągnąć na jej podstawie pewną co za tym idzie średnią chociażby cen.

Internet to idealna dla nas składnica wiedzy, gdy idzie o działania matematyczne oraz informację na ten temat, przykłady czy też odpowiednie co za tym idzie ćwiczenia. Warto więc z niego skorzystać gdy w danym momencie lub sytuacji obliczenie średniej będzie nie tylko czymś niezbędnym, ale w gruncie rzeczy zadaniem jakiemu musimy co zrozumiałe sprostać a nawet pomóc naszemu dziecku w nauce albo zdobyciu niezbędnych do wyliczenia średniej umiejętności.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pokonać stres?
Następny artykułJak zrobić mojito?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here