Bardzo ważne w przypadku pozyskania umiejętności pisania scenariusza, jest tak naprawdę zrozumienie czym on jest i do czego się po części odnosi, z uwzględnieniem pewnych co za tym idzie najważniejszych jego elementów. Scenariuszem potocznie nazywa się tekst, jaki de facto pozwala na stworzenie filmu lub przedstawienia teatralnego, niby nie jest trudny do napisania ale często mamy z tym nie lada problem. Zwłaszcza niedoświadczeni scenarzyści, jacy posiadają ciekawy temat czy też chcą się zmierzyć z takim zadaniem powinni być świadomi jak poprawnie wygląda scenariusz. Wiele osób popełnia bowiem bardzo rażące błędy, nie odróżnia również specyfikacji scenariusza teatralnego od filmowego, a jest to wiedza którą trzeba co zrozumiałe posiadać.
Najważniejsze w pisaniu scenariusza zawsze pozostaje poznanie niektórych ważnych pojęć z nim związanych, takich jak :
- Akt, który jest jedną z części scenariusza, zwłaszcza podczas odbywania się pewnych wydarzeń w jednej co za tym idzie scenerii lub miejscu. W scenariuszach filmowych występuje dużo więcej aktów, z powodu charakterystycznego i zupełnie odmiennego kręcenia filmu niż wystawiania przedstawienia teatralnego. W spektaklach teatralnych spotykamy się najczęściej z 2-3 aktami.
- Scena jest nie tylko drugim pojęciem o którym w przypadku scenariusza należy pamiętać, zwłaszcza gdy idzie o przedstawienia teatralne, scena to również część aktu, który może być podzielony chociażby na kilka co do tego scen. Liczba scen może być dowolna, i nie ma jakiegokolwiek w tym zakresie ograniczenia.
Zabierasz się za pisanie scenariusza? Jak napisać scenariusz?
Skoro zabierasz się za pisanie scenariusza, to jak wspomniano powyżej najpierw zacznij od zrozumienia różnicy pomiędzy aktem a sceną, a następnie zajmij się stworzeniem pierwszego aktu numerując go w odpowiedni sposób podobnie zresztą jak sceny. Przyjmuje się, iż scenariusz powinien zakładać wykorzystanie wręcz dwóch specyficznych i odmiennych dla siebie rodzajów tekstów. Pierwszy oraz co za tym idzie niejednokrotnie uważany za najważniejszy, jest tekst co oczywiste główny jaki odnosi się do dialogów,m niekiedy wręcz monologów, które najlepiej gdyby były krótkie, zwięzłe i na temat.
Jeżeli idzie o drugi rodzaj tekstu to tutaj trzeba wspomnieć o tym czym jest didaskalia, a więc ogólnie rzecz biorąc tekst typowo poboczny. Ma on zastosowanie we wszystkich wskazówkach oraz sugestiach dotyczących muzyki, sposobu ewentualnego zachowania a nawet ubioru który posiada dana osoba, wyglądu sceny oraz innych detali czy też szczegółów. Jak więc widać, napisanie scenariusza dla wielu osób może się wydawać nie lada wyzwaniem, ale przy odpowiednim nastawieniu może nam się udać sprostać takiemu zadaniu. Pewnie, że pisanie scenariusza może nam otworzyć drogę do realizowania sztuki teatralnej, czy też zostania kimś o kim usłyszy wiele osób. Jednak zanim uda nam się zrealizować taki a nie inny cel, musimy nie tylko poćwiczyć pisanie scenariuszy, ale wiedzieć dodatkowo jak to robić w prawidłowy oraz odpowiedni dla nich sposób.